امروز: یکشنبه 29 ارديبهشت 1398 برابر با 19 می 2019

پرتال آموزش مجازی رویان

پرتال آموزش مجازی رویان

نشانی وبگاه: http://www.vri.ir
شنبه, 24 فروردين 1398 00:01

این فایل اکسل کلیه شهریه استاندارهای دوره های آموزشی را در بر میگرد و میتوان مطابق با ماده 68 نظام نوین مدیریت آموزشگاههای آزاد درصد دلخواه تخفیف را وارد تا براساس آن شهریه نهایی محاسبه گردد.

 

جهت دانلود فایل کلیک کنید

 

شنبه, 20 بهمن 1397 23:43

ممکن است در زندگی با افراد زیادی روبه‌رو شوید که فکر می‌کنند توانایی و مهارت رهبر شدن را دارند اما معدود افرادی را می‌بینید که واقعاً از آن مهارت‌ها بهره‌مند باشند. رهبری قابل یادگیری است اما خیلی از ما آن را دست کم گرفته و فکر می‌کنیم که با خصوصیات و مهارت‌های مدیریت و رهبری زاده شده‌ایم و از اینرو این مرحله‌ی مهم پیشرفت نادیده انگاشته می‌شود.

 

عضویت در کانال مه

دوشنبه, 08 بهمن 1397 23:28

چرا پژوهشگران مهارتی بر داشتن مهارت های نرم تاکید دارند ؟قدرت ذهن چیست پادکست زیر به این پرسش پاسخ خواهد داد

 

عضویت در کانال مهارتی رویان 

جمعه, 05 بهمن 1397 11:33

پیکره جامعه ما سالهاست که با درد ها و رنجهای زیادی دست به گریبان است که در حساسیت ترین وجه از موقعیت ، درگیر با تحولی است که ضرورت دوران ماست و این خود زایش دردناک معضلات از دل موقعیتی فرساینده و از پای درآورنده است .

بیکاری ، اعتیاد ، خشونت ........ دردهایی ست که جامعه کنونی مارا فراگرفته و از این رو جا دارد که عملکرد ، چشم انداز و دستاوردهای دستگاههای ذیربط در این نوخوانی و نوآوری ، بهتر ادراک شود و چاره اندیشی در این درگیری و گرفتاری ، چاره اندیشی ای برای بحرانیست که اکنون از همه سو به حل آن امید بسته ایم .

جامعه کنونی ما به یکباره مواجه شد با فوران فضایی از بیکاری که مارا احاطه کرده . اینجاست که باید علت ها را دید، بررسی کرد و راه حل و پیشنهاد داد و در گرو همتی والا و همه گیر در قالب عرصه معین راه حلهارا نهادینه کرد .

بیش از آنکه به علت ها بپردازیم فرآیندی تحلیلی از ساخت جامعه ای با بیکاری فزاینده ای ارائه می دهیم . نگرش اجتماعی ما برای اشتغال پایدار در وحله اول آموزش های رسمی ( دانش آموزی و دانشگاهی ) است که باعث هجوم فزاینده ای از متقاضیان به سمت چنین آموزشهایی شده است . تحلیلهایی که برای ساخت جامعه کنونی از سوی گروههای مختلف ارائه می شود خود گویاترین نشانه این نگرش غیر متعارف است .

قصد نگارنده از طرح موضوع ، مخالفت با چنین نگرشی نیست بلکه موضوعی که به دنبال آن هستیم راه حل هایی است که بتواند مارا از چالشی بزرگ بنام بیکاری نجات دهد پس مشکل همچنان آن است که چگونه می شود به این معما راه گشود .

در ابتدایی ترین بازخوانی این موضوع برای رسیدن به حل این معما باید :

1-      عنوان "آموزش و پرورش" را به" پرورش و آموزش" تغییر داد .

2-      آموزش های فنی و حرفه ای را در راستای آموزش های رسمی کشور قرار داد .

هر وقت در این بازخوانی به فرجام عنوانها ایجاب کردیم می توان بررسی راهکارهای حل مشکل بیکاری را شروع کنیم . پس ازاینجا شروع میکنیم که چرا نگرش اجتماعی ما برای اشتغال پایدار معطوف به آموزشهای رسمی است . برای پاسخ به چنین سئوالی موارد ذیل را ارائه می دهیم :

1-      به کارگیری نیروی انسانی عمدتابا مدارک آموزش های رسمی .

2-      کافی نبودن حجم برنامه های پرورشی" وزارت آموزش و پرورش" به منظور تغییر نگرش اجتماعی و ارتقاء فرهنگ مهارت آموزی .

3-      عدم حمایت کافی رسانه های گروهی ازآموزشهای غیر رسمی.( بالاخص سیما)

4-      عدم حمایت رسانه های گروهی اعم از دولتی و غیر دولتی در زمینه اشاعه فرهنگ مهارت آموزی .

5-      عدم حمایت صنایع و صنوف از آموزشهای مهارتی جهت شناسایی و معرفی شغل ها به منظور هم راستایی آموزش و اجرا .

6-      همراستا نبودن آموزش های رسمی و غیر رسمی .

عواملی که در بالا اشاره شد کلیتی از یک تفکر نهادینه شده ایست که در جامعه کنونی مارسوخ کرده و اگر کمر همت به اصلاح آن نبندیم ناگزیر باید منتظر هجوم ویرانگر چالشهای اجتماعی باشیم .

تنها راه گذار از معضلات اجتماعی بازخوانی فرهنگی جامعه است و این بازخوانی یکی از ضروریات دوران ماست و تمرین انتقاد است پس باید از:

1-      اولویت دادن به پرورش کودکان در بطن ورود به فضاهای آموزشی با رویکرد فرهنگی .

2-      اجباری نمودن شرکت در دوره های هدایت آموزشی و شغلی دانش آموزان در وحله ورود به دوره راهنمایی یا ششم ابتدایی .

3-      اجباری نمودن انتخاب شغل مورد نظر قبل از ورود به دوره راهنمایی و ادامه کسب مهارت آن تا پایان دوره متوسطه .

4-      عدم واگذاری آموزش به بخش خصوصی با توجه به بافت فرهنگی جامعه .

5-      حذف کامل دستگاههای همطراز در اجرای دوره های آموزشی و مهارتی نظیر آموزش مهارتی سازمان هلال احمر و .....           شروع کرد .

فرض کنید که فرزند شما از سن 5 سالگی که وارد دنیای بیرون از خانه می شود به آموزگارانی سپرده شوند که در برنامه های کاری خود، پرورش را در دستورکار نخست قرارداده و ابتدا به فرزندان ما مسئولیت پذیری ، قانون مداری ، راههای همزیستی مسالمت آمیز ، دگر دوستی و...... آموزش می دهد . و آنها را در نهایت برای ورود به جامعه ای متمدن آماده می نماید . حال این فرد دوران ابتدایی را تمام کرده و قصد ورود به دوران راهنمایی دارد پس ابتدا باید پس از گذران یک دوره اجباری انتخاب شغل و ادامه آن تا پایان دوره متوسطه در سازمان آموزش فنی و حرفه ای که از جمله آموزش های رسمی کشور محسوب می شود مشغول شود ، فرد مورد نظر ما با رشد فرهنگی ، آموزشی و مهارتی به صورت هماهنگ ، متناسب و هم اندازه به جامعه وارد خواهد شد و مسلما کسی که سالهای متمادی دوره آموزشی و مهارتی را طی میکند در جوانی استادکار خواهد بود و جامعه صنعتی به استادکاران نیاز دارد .

بررسی نتایجی که چنین فرآیندی خواهد داشت به شرط مقایسه با وضعیت موجود، را به خواننده واگذار می نماییم .

" صرفه جویی در همه چیز با آموزش "                             " صرفه جویی در همه چیز جزآموزش "

 

به قلم عبدالجلیل پورشب (مربی TVTO)

دوشنبه, 17 دی 1397 20:18

به نام خداوند بخشنده مهربان

در سال 1913 مهندسی فرانسوی به نام ماکسیمیلیان رینگلمن2 عملکرد اسب ها را مورد بررسی قرار داد. او به این نتیجه رسید که قدرت 2 اسب وقتی که یک کالسکه را می کشند 2 برابر قدرت یک اسب وقتی همین کار را می کند نیست. او که از این نتیجه متعجب شده بود دامنه تحقیقش را به انسان ها گسترش داد.
او نیرویی را که چند مرد در کشیدن یک طناب به کار می بردند اندازه گیری کرد. به طور متوسط وقتی دو نفر طنابی را با هم می کشیدند، هرکدام 93 درصد از نیرویشان را به کار می گرفتند و وقتی سه نفر می شدند این میزان به 85 درصد می رسید. وقتی تعدادشان هشت نفر شد، فقط 49 درصد از قوایشان را صرف کار کرده بودند. در قلمرو علم، این پدیده «تن پروری اجتماعی» نامیده شد. این پدیده در زمانی که عملکرد فردیست قابل مشاهده نیست!
در اصل تنبلی گروهی نوعی تقلب است که فرد در زمان انجام کارهای گروهی انجام میدهد.این مدل تنبلی نه تنها در فعالیت های فیزیکی بلکه در فعالیت های ذهنی و فکری هم قابل مشاهده است. هر چه تعداد مشارکت کننده ها بیشتر باشد فعالیت فکری اعضا هم رو به کاهش خواهد رفت بطوریکه در یک نقطه از بزرگی گروه حالت لختی و یکنواختی روی خواهد داد.
خوب راهکار مقابله با تنبلی گروهی چیست؟
ابتدا باید گفت دو عامل اصلی منجر به تن پروری اجتماعی خواهد شد
اول : بزرگ بودن اندازه گروه
دوم: فقدان انگیزه کافی برای وارد شدن و باقی ماندن در گروه
اما درمان
1-
ایجاد گروه های کاری کوچک 
2-
واگذاری مسئولیت های دقیق قابل اندازه گیری و پیگیری به هر یک از اعضاء
3-
فراهم کردن بستری که تلاش هر یک از اعضا گروه مورد مشاهده اعضا دیگر هم قرار بگیرد تا حس رقابت در خدمت شکل گیرد.
4-
پاداش به هر عضو بر مبنای سهم و نقش او
5-
خلاص کردن گروه از شر تنبل ها!
6-
انتخاب جنسیت مناسب در برخی فعالیت ها ،این روش برانگیختگی اجتماعی ایجاد خواهد کرد.
7-
آگاهی تیم ها نسبت به این پدیده خود کمک میکند از ورود این عارضه در بطن گروه جلوگیری شود.
8-
آموزش مسئولیت پذیری از کمترین سنین ، برای نمونه ژاپنی ها در سیستم آموزشی خود از این مدل بهره میبرند.
در کل در این روزها تنبلی و تن پروری اجتماعی پدیده ای خطرناک در جامعه ماست که باید با #مهارت طبیب اش باشیم.


به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان

به عصر سوگند، (۱) که انسانها همه در زیانند. (۲) مگر کسانی که ایمان آورده، و اعمال صالح انجام داده اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده، و یکدیگر را به شکیبائی و استقامت توصیه نمودند. (۳) ﴿العصر

اهل هرکجای دنیا که باشید، به پوشیدن پیراهنی افتخار خواهید کرد که پرچم کشورتان بر آن نقش بسته باشد، برای آن خواهید گریست، خواهید جنگید و خواهید مرد.

از خطرات پنهانی که هر ساله به تیم ملی آسیب می‌زند و معمولا بی تفاوت از کنار آن عبور می‌کنیم، فراموش شدن عدد بزرگی از نیرو‌های آموزش دیده و توانمند است که چندین بار آزموده شده اند و ما بالاجبار تن به خطا داده و آن‌ها را دوباره می‌آزماییم.  آن‌هایی را «عضو تیم ملی» می‌نامیم که از مسابقات حذفی گذشته باشند و ویزایشان برای شرکت در مسابقات جهانی را در دست داشته باشیم. همین خط کشِ ویزا، خطراتی را در پی‌خواهد داشت.

۱- خطر سازمانی و ارزشی ایجاد شدن مافیای مهارتی

همه بر این امر واقفیم که سازمان فنی و حرفه‌ای به عنوان متولی مهارت آموزی در کشور به نسبت دیگر سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها با ماموریت مشابه، به لطف عدم اقبال خانواده‌ها به مهارت آموزی چند دهه‌ی گذشته از «مافیا» تا حد زیادی مصون مانده است. حداقل تبلیغ کتاب‌های «کمک مهارتی» که محصول کارتزین از عناوین حیوانات جنگل و رنگ‌ها را با خود یدک بکشند را در سیمای ملی نمی‌بینیم. یا اگر کسی مسابقات ملی مهارت را نمی‌شناسد مایه‌ی خرسندی است که تصویر رقابت کننده‌های دوره‌های قبل مسابقات جهانی را هم از بیلبورد‌های مستقر در چهار راه‌های شلوغ پایتخت با پلاکارد فلان موسسه در ذهن ندارد.

۲- ایجاد انزوا و عدم رغبت رقابت کنندگان استانی برای کمک به «نماینده‌ی کشور

در اردو‌های متمرکز، رقابت بین نمایندگان استان‌ها چنان بالا می‌گیرد که برخی از مربیان بر این باورند که اولین اردوی متمرکز «بهترین دوره‌ی آموزشی» در بین اردو‌هاست؛ در حالی که تنها تفاوت اساسی اردو‌های بعدی «عدم حضور رقبا» است.

باید در هر نقش از مربی تا کادر اجرایی استان‌ها گلبانگ سربلندی بر آسمان بزنیم و فارغ از رتبه‌ی حائز شده در رقابت‌های کشوری رقابت کننده‌ی خود را «عضو تیم ملی» بدانیم. اجازه دهیم تا «نخبه»‌ی مهارتی استان‌ما ماموریت خود در مسابقات مهارت را به پایان برساند و با افزایش مراودات فنی و دوستانه با «نماینده‌ی تیم ملی»، تاثیر مستقیم بر نتیجه‌ی مسابقات جهانی بگذارد.

راهکار

فاصله‌ی امتیازات کسب شده توسط نماینده‌های کشورمان با رقیب‌های مدال آورشان گاهی بسیار نزدیک است. نمایندگان استان‌ها می‌توانند نقش خود در سرافرازی تیم ملی را بدون واسطه و بی آلایش به وسیله پیشنهادات زیر پر رنگ تر کنند:

۱- میزبانی از نمایندگان کشوری در استان خود به جهت اشتراک منابع و تقویت روحیه‌ی ایشان. همچنین می‌توانند از این فرصت به جهت ارتقا فرهنگ مهارت آموزی استان خود بهره برده و از ایشان برای سخنرانی در جمع مهارت آموزان دانشکده‌های فنی، رسانه‌ها، نمایشگاه‌ها و یا رویداد‌های استان دعوت به عمل آورند.

۲- عضویت در چت روم‌های اینترنتی مشترک برای رفع سریع مشکلات علمی و به اشتراک گذاشتن ترفند‌ها. استان می‌تواند از نتایج حاصل شده در ارتقا سطح فنی شرکت کننده بهره ببرد.

۳- طراحی نمونه سوال. استان می‌تواند از این امر در به روز ماندن اطلاعات کارشناسان بهره ببرد.

۴- پژوهش راه‌کار‌ها، برون سپاری فرایند‌های وقت‌گیر و توزیع فشار تمرین‌ها. این مهم باعث با تجربه‌تر شدن نمایندگان استانی و بازیابی سریع‌تر روحیه‌ی ایشان می‌شود؛ با درک آنکه زحماتشان بیهوده و بی‌ثمر نبوده است و در افتخار ارتقا رتبه‌ی کشور مستقیما سهیم‌اند.

 

tayeb 

محمدرضا طیبی

عضو تیم ملی مهارت ایران در مسابقات جهانی ابوطبی 2017 رشته راهکارهای نرم افزاری برای تجارت

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه