امروز: چهارشنبه 03 بهمن 1397 برابر با 23 ژانویه 2019

جایگاه کارت مهارت کجاست؟

سه شنبه, 09 آبان 1396 10:05 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پایان کار هر کارآموز ،کارت مهارت است که در حال حاضر بدلیل عدم شناخت جامعه از رسالت ما و نبود تسهیلات ویژه و امتیاز به دارندگان آن نباید شاهد آن باشیم جامعه برای کسب مهارت و دریافت کارت حریص باشد.در حال حاضر چند دسته از افراد تمایل به اخذ گواهینامه مهارت آموزی دارندآن هم 1-افراد فاقد دیپلم جهت دروس تخصصی 2-افراد مایل به خروج از کشور جهت پر و پیمان کردن پرونده مهاجرتشان 3-افراد مهارت دوست و آرمان گرا

این جمعیت  با وجود این همه مرکز آموزشی دولتی و خصوصی در سراسر کشور به هیچ عنوان کافی نیست.یکی از روشهای بازاریابی ما می تواند دادن امتیاز به دارندگان کارت مهارت باشد که ما از آن غافلیم.

برای افزایش اعتبار و جذب مخاطبان به دریافت کارت مهارت3 ابزار وجود دارد.

1- بهره گیری و تدوین قوانین صلاحیت های شغلی و حرفه ای

 • استفاده از قانون و پیگیری اجرا صحیح آئین نامه نظام صلاحیت حرفه ای که در 23/07/91 در هیات دولت و به پیشنهاد وزیر کار وقت به تصویب رسید.و تلاش برای تدوین قوانینی که دستگاههای دولتی و اصناف را ملزم به بهره گیری از افراد دارای صلاحیت حرفه ای و شغلیست کند.یعنی #شایسته_سالاری بر اساس مهارت افراد.حتی میتوان طرحی را به دولت ارائه کرد که بر اساس آن دارندگان کارت مهارت بدلیل صلاحیت شغلی از پاداش در فیش های حقوقی شان بهره خواهند برد.این قانون کمک خواهد کرد نیروی انسانی توانمند با بازدهی بالا در اختیار داشته باشیم.

2-اعطای تسهیلات و امتیاز به دارندگان کارت مهارت

 • امتیازاتی همچون کاهش خدمت سربازی،و بهره گیری از فرد در بخش های تخصصی در زمان خدمت
 • اولویت در بکارگیری فرد در بنگاههای کسب و کار و تخفیفات بیمه ای به کارفرما
 • تشویق با دادن بورسیه مهارتی جهت بالابردن و ارتقاء مهارت فرد
 • اعطای تسهیلات بانکی جهت خود اشتغالی
 • استفاده از کارت مهارت به عنوان واحدی از دروس دانشگاهی
 • ایجاد کارتهای مهارت با Grade خاص بر اساس سن ،توانایی و نوع ارزشیابی یعنی ایجاد رقابت بین مهارت آموزان برای داشتن گواهینامه ای خاص
 • طراحی گرافیکی چشم نواز و انتخاب  نامی خاص برای کارت
 • فراهم کردن بستری برای معادل سازی برخی از کارت های مهارت با مدارک تحصیلی رسمی کشور
 • ایجاد یک شبکه ملی و جامع و طراحی و پیاده سازی اپلیکشن مهارتی در فضای مجازی به عنوان محلی برای معرفی فرد دارنده کارت مهارت و برقراری ارتباط بین کارفرما و فرد ماهر برای رونق در کسب و کار او
 • ارائه خدمات رفاهی ،تفریحی،گردشگری،خدمات بیمه و .... و صدها خدمت متنوع را میتوان انجام داد تا جایگاه کارت مهارت در بین افکار جامعه ارتقاء یابد.

3-تبلیغات رسانه ای

همه تسهیلاتی که به دارندگان کارت اعطا میگردد زمانی به ثمر خواهد نشست که رسانه با ما همراه باشد چه رسانه های ملی ،چه مکتوب و چه مجازی در غیر اینصورت طرح شکست خورده تلقی خواهد شد.

ما هنوز خودمان هم برای رسالتمان کاری نکردیم چندین هزار آموزشگاه چند صد مرکز آموزش دولتی در سراسر کشور در حال فعالیت اند اما هنوز در کار تبلیغاتی مان عاجزیم. اگر هر فرزند از این خانواده روزی یک پست فقط یک پست برای ترویج فرهنگ مهارت آموزی در فضای مجازی منتشر کند.روزانه هزاران پست و محتوای ارزشمند در حوزه مهارت آموزی نشر داده  خواهد شد. که میتواند ذهن برخی از جمعیت جامعه را با رسالت و اهداف مان آشنا کند.این نوع تبلیغ که هزینه ای هم ندارد بازدهی قابل قبولی را خواهد داشت.

مدیران،دوستان و همکاران عزیز نحوه تبلیغات امروز به دلیل عدم پیوستگی،و  بی هدف اجرا شدنش منجر شده از نظر زمان و هزینه متضرر شویم.

باید برای تبلیغات اتاق فکری تشکیل داد افراد صاحب نظر و سناریو نویس را جمع و روشهای مختلف تبلیغاتی را مورد بررسی و شروع به تولید محتوا جهت نشر در رسانه های ملی و مجازی کنیم.

#پاورقی نمیدانیم قرار است طی روزهای آتی تغییری در مدیریت سازمان رخ دهد یا نه اما آنچه که مهم است و باید متذکر شد وسعت این سازمان به اندازه یک ایران است و  هر گوشه اش فرزندی از این خانواده آرمیده سازمانی که منافع اش هم دولتی است هم خصوصی هر دو رفیق اند نه رقیب منافع هر دو به هم گره خورده و قابل انکار نیست.وسعت اش هم قدرت است هم چالش، اما ابتدا باید معرفی رسالتمان را در جامعه  احیا کنیم .برای این کار باید جهش و چابکی را در دستور کار قراردهیم .باید بیماری ناامیدی و بی انگیزگی را از این خانواده زدود .مدیر هر که باشد باید از مشاوران و متخصصین آموزشی بهره ببرد.شبانه روز باید بدود تمامی سستی ها و کمکاری های گذشته را باید جبران کند برای فراهم کردن محیط جذاب آموزشی و ورود تکنولوژی و تجیهزات آموزشی جدید هم برای بخش خصوصی و هم دولتی تلاش کند .سند مهارت و چشم انداز و آینده این سازمان و ذینعفان راباید برای چندین دهه ترسیم کند.دارای نفوذ و از لابی های دولت و مجلس برخوردار باشد.اساسنامه سازمان را که مبهم و بروز نیست احیا کند.همچون فرزندی که خود را توانمند میداند عمل کند آنوقت باید انتظار داشت پیش پدر که برود هم جیبش را پر پول کند .  هم عزت را به دست آورد.کار ساده ای نیست اما امکان پذیر است.

بیاییم برای ماندگارشدنمان زندگی کنیم

             

به قلم : عبدالله برزوئیان

موسس و مدیر رویان®

                

خواندن 349 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 آبان 1396 10:12

نظر دادن

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه