امروز: چهارشنبه 03 بهمن 1397 برابر با 23 ژانویه 2019

توسعه مهارت و نرخ بیکاری

جمعه, 24 دی 1395 13:19 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

با سلام و روز بخیر بهترینها رو  براتون آرزو میکنیم با توجه به ارائه آمار توسعه آموزش های مهارتی و شاخص نرخ بیکاری استانها بد نیست بررسی اجمالی در این زمینه انجام بدیم و به نتایجی برسیم .

آن چیزیکه مشخص است در برخی استانها با توجه به پتانسیل و فرهنگ اشتغال رابطه ای مستقیم بین میل جامعه به آموزش مهارت و اشتغال وجود دارد .اما ...

map1  

نکته اول : استانهایی ذاتا مهارت دوست

با توجه به اینکه نقشه توسعه آموزش های مهارتی برای سنین دانش آموزان تدوین شده ولی نقشه نرخ بیکاری بر اساس جمعیت شاغل کل استان تدوین گردیده است شاید به ظاهر مقایسه صحیحی نباشد اما یقینا آینده پژوهی خوبی خواهد بود.نمی توان یک نکته مهم را فراموش کرد بخشی از میل جوامع به مهارت موروثی است ذاتا فرهنگ بسیاری  از خانواده ها به اینکه فرزنداشان باید مهارتی را برای تولید ثروت و آینده خود کسب کند غیر قابل انکار است.استانهایی همچون اصفهان ،آذربایجان شرقی ،مرکزی ،بوشهر قزوین ،به دلیل رشد صنایع ،مهارت از جایگاه بالایی برخوردار است .

نکته دوم :استانهای در حال توسعه

برخی استانها مثل کردستان ،خراسان رضوی ،استانهایی شمالی کشور برای کاهش نرخ بیکاری خود در سالهای گذشته و رسیدن به شاخص بالای مهارت مدیرانشان در تلاش اند تا تمایل دانش اموزان را به مهارت افزایش دهند .

نکته سوم :استانهایی که میل به مهارت ندارند

برخی استانها میل جوامع شان به مهارت پائین است حتی برخی مدیران کل فنی و حرفه ای این استانها هم در طی این چند سال در گزارشهایشان به این نکته اشاره کرده اند.استانهای همچون کرمانشاه ،کهگیلویه و بویراحمد ،چهارمحال و بختیاری ،لرستان ،ایلام از جمله این استانها هستند.کشاورزی ،فرهنگ بومی و قومی منطقه،کمبود صنایع یکی از عوامل این شاخص ها است.

نکته چهارم :تهران ،خارج از قاعده

اما تهران از همه این قوانین مستثناست فرهنگ شهرنشینی ،سیستم حمل نقل شهری،توسعه فضاهای مجازی،میل جامعه به فعالیت های خدماتی به جای صنعتی،سنگینی فضای مادی جامع میل دانش آموزان را به سمت شغلهای درآمد زا به جای فن و تخصص سوق داده . منجر شده تهران کاملا نسبت به کل ایران منحصر به فرد باشد..به عنوان مثال سیستم حمل و نقل شهری شاید نیازمند مهارت های خاصی نیست اما بخش عمده ای از چرخه اقتصاد این استان را در دست دارد و منجر شده نرخ بیکاری را کاهش دهد.

 

نکته پنجم : بیکاری پنهان

حقیقیتی ترسناک و اسفبار که روز به روز در کشور در حال توسعه است ،جامعه نوجوان و جوان کشور اصلی ترین مخاطبان آنند.بله بیکاری پنهان ،یعنى طرف فقط ساعت كارى پر ميكند اما عملا دارد جدول حل ميكند و در فضای مجازی در حال فعالیت است ،آن هم فقط گشت زنی نه تولید محتوا آمار ها نشان میدهد بیشترین موضوعاتی را که مخاطبان در فضای مجازی ،کانالهای تلگرام و ...پیگیری می کنند با موضوع سرگرمی است.یعنی کافیست جنجالی در فضاهای مجازی رخ دهد همه صاحب نظر بوده و در تلاش اند بیشترین باز نشر را منتشر نمایند..این افراد   اغلب در جهت تولید محتوای آموزشی  با کیفیت تلاش نمیکند.آینده برای آنها معنایی ندارد و در زمان حال سیر میکنند.این افراد  اگر برایشان برنامه ریزی صورت نپذیرد که اصلی ترین آن فرهنگ سازی است . روز به روز به مخاطبانش افزایش خواهد یافت.

 

map2

نتیجه گیری

علاقه به مهارت در ساختار کشورمان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

1-فرهنگ بومی و اعتقادی منطقه          2-آب و هوا و شرایط اقلیمی                 3-وجود صنایع در منطقه                    

4-بنیه و سرمایه مالی استان                 5- افکار و عزم مدیران استان                6-زیرساخت های لازم جهت توسعه استان

مدیران سازمان و همکاران عزیز ما آمده ایم  که نرخ بیکار را کاهش دهیم پس زمانی که نرخ بیکاری کشور بالاست ما نیز به نوبه خود باید قصور خود را بپذیریم ما نیازمند آینده پژوهی هستیم اساسنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور باید بروز رسانی شود ،دانش های نوین به میان آمده باید فرهنگ مهارت آموزی در سنین پایین توسعه یابد باور کنید اگر سطح آگاهی جامعه نسبت به مهارت از همان کودکی نهادینه شود آینده کشور شاهد نابه هنجاری های که ناشی از افزایش نرخ بیکاری ست مثل فقر ،قتل ،فحشا ،اعتیاد و .... را نخواهد دید قبول کنیم،.ما نتوانسته ایم صحیح مدیریت کنیم ،درست است که منابع مالی کم بوده  اما درایت و تدبیر ما ،وجدان و مسئولیت پذیری ما که به خودمان بستگی دارد کجاست .مدیران ،مربیان ،نیروهای انسانی و خودم ،آیا ما راندمانمان به مانند سالهای گذشته بوده آیا حس همدردی و همکاری و تعاملات مان مثل گذشته هست. بنده فقط این را میدانم هر شخص که در هر جایگاهی قرار گرفته اگر فقط به خاطر منفعت شخصی خودش و گذراندن وقت مشغول به کار باشد .ماندگار نخواهد بود و با مرگ از میان خواهد رفت .پس ...

 

  • برادر کوچک شما در خانواده بزرگ مهارت کشور....
  • عبدالله برزوئیان|موسس و مدیر رویان
  • Email:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • Telegram:@Borzooeian

 

modaser

 

جهت عضویت در کانال تلگرام رویان بر روی لینک کلیک کنید

خواندن 397 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 24 دی 1395 13:39

نظر دادن

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه