امروز: دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 برابر با 20 می 2019

آشنایی با رشته بازاریابی

بازاریابی یک فرایند اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله‌ی آن، افراد و گروهها، نیازها و خواسته‌های خود را از طریق تولید، عرضه و مبادله‌ی کالاهای مفید با دیگران، تأمین می‌کنند .

امروزه بازاریابی بر بسیاری از فعالیت های روزمره زندگی ما تاثیرگذار بوده و نقش بسزایی را ایفا می نماید. پیوند فعالیت های تولیدی و تجاری با مصرف کنندگان و بازارها توسط اقدامات بازاریابی صورت می گیرد و عرضه و فروش محصولات و خدمات و در نتیجه تامین نیازها و خواسته های گوناگون مشتریان را موجب می شود.

بسیاری از مردم در تعریف بازاریابی آن را پیشبرد فروش و تبلیغات تلقی می کنند. آن ها استدلال می کنند که شرکت ها همواره به دنبال فروش چیزی به مشتریان هستند، اما در واقع، حتی اگر هدف نهایی فروش باشد، وظایف دیگری نیز وجود دارند که موجب تحقق و توسعه فروش می شوند. بازاریابی اهدافی شامل بالا بردن سطح مصرف، افزایش سطح رضایت مصرف کننده، بالا بردن سطح انتخاب و بالا بردن کیفیت زندگی را به دنبال دارد. امروزه کانون اصلی اندیشه و عمل بازاریابی نوین، به جای جستجوی مشتری برای محصولات تولید شده، تامین رضایت و ایجاد ارزش برای مشتری است تا به سمت محصول تولید شده یا خدمت قابل ارائه جلب گرداهداف و دیدگاه بازاریابی:
چهار هدف به عنوان اهداف اصلی سیستم بازاریابی شناسایی شده است که به قرار زیر می باشند.
۱- بالا بردن سطح مصرف:
عده ای معتقدند که هدف بازاریابی باید بالا بردن سطح مصرف باشد زیرا این امر موجب افزایش تولید، ایجاد ثروت و درنتیجه کاهش سطح بیکاری می شود. فرضیه دیگری نیز بیان می نماید که مصرف و خرید بیشتر، مردم را خوشحال تر می کند.
۲- افزایش سطح رضایت مصرف کننده:
برخی دیگر معتقدند هدف بازاریابی باید بالا بردن میزان رضایت مندی مصرف کننده باشد نه مصرف بیشتر و مصرف بیشتر کالاها زمانی مهم است و تحقق می یابد که منجر به رضایت مصرف کننده گردد.
۳- بالا بردن سطح انتخاب:
ایجاد تنوع در محصولات و بالا بردن سطح انتخاب مصرف کننده از اهداف دیگر سیستم بازاریابی است و این گونه استدلال می شود که این هدف موجب بهبود روند زندگی مصرف کننده و در نتیجه افزایش رضایت مندی می گردد. البته در این مورد منتقدین معتقدند، بالا بردن سطح مصرف کننده موجب افزایش هزینه ها می شود.هم چنین زمان بیشتری برای انتخاب صرف شده و تنوع زیاد کالاها می تواند منجر به اشتباه و خستگی مصرف کننده شود.

 

۴- بالا بردن کیفیت زندگی:
بسیاری از بازاریابان معتقدند هدف بازاریابی باید افزایش و ارتقاء سطح کیفیت زندگی مصرف کنندگان باشد. این کیفیت جنبه های مختلفی از محصول   از جمله ویژگی های محصول، قیمت، نحوه عرضه و……)، محیط زیست و فرهنگ را شامل می شود.
در این دوره آموزشی کارآموزان روش پس انداز کردن ، سرمایه گذاری و درآمدزایی را از طریق مبادله و ارتباط برقرار کردن با مردم با روش های نوین علمی بصورت مذاکره های رو درو ، تلفنی والکترونیکی خواهند آموخت
هدف دوره:
افرادی که در این دروه شرکت می کنند علاوه بر گذراندن دوره های عمومی کامپیوتر و حسابداری، در زمینه بازاریابی، بازاریابی بیمه و مطبوعات، مدیریت تبلیغات موثر تخصص می یابند ومی توانند در دانشگاه دولتی و آزاد در رشته های گروه مدیریت بازرگانی ادامه تحصیل دهند.
شرکت در این دوره علاوه بر امکان دریافت دیپلم بازاریابی شامل مزایای زیر نیز می باشد:
دریافت مدرک بین المللی و قابل ترجمه، ورود به دانشگاه بدون کنکور، معادل چهار سال سابقه کار، اولویت استخدام در مراکز کاریابی، امکان دریافت وام خوداشتغالی و امکان دریافت کارت مربیگری
پیش نیاز دوره: پایان تحصیلات  دوره راهنمایی
مخاطبین دوره:
دیپلم ردی ها و افرادی که سال اول دبیرستان را به پایان رسانده و قصد انتخاب رشته و ادامه تحصیل در شاخه بازاریابی دارند . افرادی که تمایل به گرفتن دیپلم مجدد دارند. فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاهها که علاقه به آموزش اصولی دوره بازاریابی را دارند .
محتوای دوره:
دیپلم بازاریابی شامل مهارتهای زیر می باشد:
کاربر رایانه
حسابداری مقدماتی
حسابداری تکمیلی
بازاریابی بیمه
بیمه گر بیمه های بازرگانی
بازاریابی مطبوعات
مدیریت تبلیغات و بازاریابی
آینده شغلی و بازار کار :
هنرجویان در این رشته اصول و پایه اصلی مهارت بازاریابی و فروشندگی در تمامی عرصه های بازاریابی و فروشندگی در تمامی عرصه های فرهنگی ، اجتماعی ، هنری و اقتصادی را می آموزند بنابراین می توانند به عنوان یک بازاریاب نقش اجتماعی ویژه ای را برای خود به ارمغان آورند و در سازمان و شرکت های خدماتی و بازرگانی در مشاغل زیر مشغول به کار شوند :
بازاریاب بیمه
بازاریاب مطبوعات
نماینده فروش بیمه
بیمه گر بیمه های بازرگانی
ترخیص کار گمرک
بازاریاب و متخصص در امر صادرات و واردات در شرکت های بازرگانی
حسابدار خدماتی و حسابدار بازرگانی

 

خواندن 2542 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در مشاوره
خواندن کد خبر: 458
برچسب‌ها

نظر دادن

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه