امروز: پنج شنبه 12 تیر 1399 برابر با 02 جولای 2020

پرتال آموزش مجازی رویان

پرتال آموزش مجازی رویان

نشانی وبگاه: http://www.vri.ir
چهارشنبه, 13 آذر 1398 16:32

پیش مقدمه

خدمت سربازی برای همه آقایانی که به سن خدمت سربازی می رسند طبق قانون باید گذرانده شود. افراد بسیاری هستند که اطلاعات چندانی در رابطه با قوانین نظام وظیفه از جمله مدت زمان خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، امریه خدمت سربازی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و … ندارند که باعث می شود گاها برای هر یک از موارد ذکر شده اقداماتی بی اثر انجام دهند که نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه ممکن است از زمان معرفی خود به عنوان مشمول خدمت بگذرد و در نتیجه اضافه خدمت به آن ها تعلق بگیرد. در این بین افرادی که واجد شرایط دریافت معافیت سربازی هستند می توانند بدون گذراندن دوران خدمت سربازی، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

معافیت سربازی

قوانین و اصطلاحات خدمت سربازی

دوره آموزشی

به طور کلی دوران سربازی به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول سربازی 2 الی 3 ماه می باشد و دوره آموزشی نام دارد. در این دوره، آموزش هایی همچون اسلحه شناسی، مسیریابی در شب و روز و تیراندازی و … آموزش داده می شود.

دوره خدمت

بعد از اینکه دوره آموزشی تمام شد سپس دوره خدمت شروع می شود. سربازان پس از اتمام دوره آموزشی با توجه به میزان تحصیلات خود درجه نظامی اخذ می کنند و پس از تقسیم، جهت انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلفی اعزام می شوند.

اضافه خدمت

کسانی که به سن قانونی برای رفتن به خدمت سربازی رسیده باشند ولی از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه سر باز زنند و یا در طول دوران خدمت به هر دلیلی تنیه شود که مدت زمان بیشتری از زمان قانونی به خدمت ادامه دهد، به آن اصطلاح اضافه خدمت اطلاق می شود.

معافیت سربازی

به طور کلی دو نوع معافیت وجود دارد. 1: معافیت موقت، 2: معافیت دائم. افرادی از خدمت معاف می شوند و در واقع بدون گذراندن خدمت سربازی کارت پایان خدمت اخذ می کنند که بر اساس شرایط اجتماعی و یا یکسری مصدومیت ها و نارسایی های بدنی نمی توانند خدمت سربازی را انجام دهند.

معافیت تحصیلی

همچنین کسانی که در حال تحصیل هستند تا وقتی مشغول به تحصیلند به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد. در واقع معافیت تحصیلی از نوع معافیت موقت است و بعد از اتمام تحصیل باید به خدمت بروند و فقط تا زمان تحصیل معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی

افرادی که دارای شرایط خاص جسمی یا روانی هستند و قادر به انجام خدمت نیستند معافیت پزشکی به آن ها تعلق می گیرد.

معافیت کفالت

ممکن است برخی سربازان سرپرست خانواده باشند به همین دلیل به این افراد معافیتی تحت عنوان معافیت کفالت تعلق می گیرد.

شرایط دریافت معافیت پزشکی

افرادی که دارای بیماری و یا مشکل جسمی خاصی هستند (به عنوان مثال نمره یک چشم فرد 6 باشد) می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند. برای این کار باید به پزشک متخصص که مورد تایید نظام وظیفه است مراجعه کنند تا مشخص گردد که آیا معافیت پزشکی به آنان تعلق می گیرد یا خیر؟ و اینکه نوع معافیت از نوع دائم خواهد بود یا موقت؟ و یا ممکن است بنا بر نظر پزشک تنها معاف از رزم گردند.

برای این کار باید ابتدا دفترچه معافیت پزشکی سربازی را مطالعه نمایند تا مطمئن شوند که آیا مشکلی که دارند جزو مواردی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد هست یا خیر؟ سپس دفترچه ی راهنمای خدمت را مثل سایرین دریافت و تکمیل نمایند و سپس توسط پزشک اولیه معاینه گردند در مرحله ی بعدی می بایست به همراه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نمایند تا اقدامات لازم جهت انجام مراحل بعدی معافیت پزشکی انجام شود.

 

شرایط دریافت معافیت کفالت 

معافیت کفالت دارای شرایط می باشد و به افرادی تعلق می گیرد که می بایست حتما شرایط عمومی معافیت کفالت را که در جدول زیر آورده ایم داشته باشند:

1 کسی که می خواهد معافیت کفالت بگیرد نباید تا زمان اقدام به دریافت کفالت، غیبت داشته باشد.
2 فرد می بایست در زمان اقدام به دریافت معافیت کفالت به سن 18 تمام رسیده باشد.
3 متقاضی دریافت معافیت کفالت می بایست تنها سرپرست خانواده باشد.

شرایط اختصاصی کفالت پدر

7 نوع معافیت کفالت وجود دارد که یکی از آن ها کفالت پدر نام دارد و دارای شرایطی می باشد که در این قسمت به آن ها خواهیم پرداخت و هر کسی که علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای این شرایط نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت پدر اقدام نماید:

1- پدر شخص کمتر از 70 سال سن داشته باشد ولی طبق نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه ی عمومی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد.

2- پدر شخص می بایست بیش از 70 سال سن داشته باشد.

3- جانبازان قادر خواهند بود برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند. چنانچه درصد جانبازی بیش از 25 درصد باشد، برای فرزند دیگر خود نیز می توانند معافیت بگیرند.

شرایط اختصاصی کفالت برادر صغیر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای شرایط زیر نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت برادر صغیر اقدام نماید:

1- سن برادر مشمول، به 18 سال تمام نرسیده باشد.

2- پدر برادر صغیر، در قید حیات نباشد.

3- مشمول تنها برادر بالای 18 سال برادر صغیر باشد.

4- اگر برادر کبیر نیز بیمار باشد و طبق نظر شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیازمند مراقبت و نگهداری باشد فرد مشمول واجد شرایط دریافت معافیت کفالت برادر خواهد بود.

شرایط اختصاصی کفالت مادر

اگر  فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط زیر و همچنین شرایط عمومی که در بالا اشاره شد، باشد می تواند معافیت کفالت مادر دریافت نماید:

1- پدر مشمول خدمت فوت کرده باشد.

2- مادر مشمول خدمت طلاق گرفته باشد و ازدواج مجدد نداشته باشد.

شرایط اختصاصی کفالت خواهر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط ذیل باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام نماید:

1- فرد مشمول خدمت سربازی تنها برادر تنی هواهر باشد و خواهر هیچ سرپرست بالای 18 سالی جز فرد مشمول خدمت سربازی نداشته باشد.

2- پدر خواهر مشمول خدمت سربازی در قید حیات نباشد.

3- خواهر مشمول دارای فرزند ذکور سالم نباشد.

4- خواهر مشمول دارای همسر نباشد.

شرایط اختصاصی کفالت مادربزرگ

اگر فرد مشمول خدمت مقدس سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط اختصاصی ذیل باشد واجد دریافت معافیت کفالت مادربزرگ خواهد بود:

1- مادربزرگ پدری یا مادری دارای همسر و فرزند (اعم از پسر و دختر) نباشد.

2- مادربزرگ فرد مشمول از همسرش طلاق گرفته باشد.

معافیت خدمت سربازی

شرایط خاصی برای معافیت خدمت سربازی تعریف می شود که آگاهی از آن ها بسیاز حائز اهمیت است. زمان اقدام برای معافیت خدمت سربازی نیز بسیار مهم است. از این رو که حتی اگر شرایط لازم برای دریافت معافیت خدمت سربازی را داشته باشید و در زمان معین، اقدام به دریافت معافیت نکنید، شانش خود را از دست خواهید داد. از این رو به منظور آگاهی از شرایط، ضوابط و زمان اقدام برای معافیت خدمت سربازی، بایستی از مشاورین متخصص در زمینه خدمت سربازی کمک بگیرید.

مشاوران می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن، به تمامی سوالات شما در زمینه معافیت خدمت سربازی پاسخ دهند. انواع مختلفی از معافیت ها هستند که از جمله آن ها می توان به معافیت تحصیلی، معافیت کفالت، پزشکی، معافیت ایثارگران و … اشاره کرد.

معافیت تحصیلی

انواع راه های معافیت سربازی

معافیت کفالت

مشمولان خدمت سربازی در صورت داشتن شرایط بخصوصی می توانند از معافیت کفالت استفاده کنند. به طور مثال داشتن پدر مسن یا مادر مطلقه، شاغل بودن مادر و مواردی از این قبیل، ممکن است برای فرد شرایطی را فراهم آورد که شامل قانون کفالت شود. در مورد موارد دقیق تر به تفصیل در مقاله ای جدا بحث خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : شرایط ادامه تحصیل در شاخه کاردانش

معافیت ایثارگری

برابر ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولانی که پدر، مادر، فرزند، برادر و یا خواهر آنان در راه به ‌ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و استمرار آن شهید، جانباز، اسیر و یا جاوید‌الاثر (مفقود) شده یا بشوند، ممکن است از انجام خدمت سربازی معاف می‌شوند.

معافیت پزشکی

در صورت وجود بیماری های بخصوصی، ممکن است افراد نتوانند خدمت سربازی را انجام دهند. بیماری های موجود در لیست معافیت پزشکی که در اثر ابتلا به آن ها فرد می تواند از خدمت سربازی معاف شود در مقاله ای جدا برای شما آورده شده است.

معافیت عفو رهبری در خصوص بخشودگی سنی

این نوع معافیت بسته به مدرک تحصیلی مشمول متفاوت است و با توجه به مدرک تحصیلی و سالی که فرد در آن به تحصیل مشغول بوده است متفاوت است که در مقاله ای جدا به موارد آن اشاره خواهیم کرد.

معافیت کفالت

جمع بندی نکات مهم 

مشمول کسی است که در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار داشته باشد و طبق این قانون افراد از 18 سالگی تمام تا 50 سالگی تمام در شمول قانون وظیفه عمومی هستند. در مورد افرادی که سن خود را در شناسنامه تغییر دادند باید بگوییم که طبق قانون سن مشمولان از لحاظ خدمت وظیفه عمومی و معافیت بر اساس اولین شناسنامه که برای آنها صادر شده است تصویب می شود و اگر هرگونه تغییری بعد از آن اعمال شده باشد به حساب نمی آید.

 هر گونه تغییری در شناسنامه ای به حساب می آید و حتی اگر افراد سعی کند که با تغییر سن پدر یا در ارتباط معافیت کفالت هرگونه تغییر سن در شناسنامه ایجاد کنند آن هم به حساب نمی‌آید و جعل محسوب میشود.

مدت خدمت سربازی برای افراد در یگان های مختلف و شرایط مختلف متفاوت است. به طور خلاصه بدین شرح است:

1 : خدمت کارکنان وظیفه مأمور به دستگاه‌های غیر نظامی (امریه): 24 ماه

2 : خدمت کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح و یگان‌های حفاظت در مناطق عادی: 21 ماه

3 : خدمت کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد‌ آب‌ و هوا: 19 ماه

4 : خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر: 18 ماه

کسانی که به سن مشخص برای انجام خدمت سربازی رسیدند اما وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص نکرده اند شامل یکسری محرومیت‌ها میشوند که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم. بر اساس ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی، برای انجام هر کدام از موارد زیر لازم است مدرکی ارائه دهند که نشان دهد به وضع مشمولیت رسیدگی کرده اند:

 • شرکت در آزمایشات رانندگی و دریافت گواهینامه.
 • دریافت هر نوع وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.
 • کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.
 • صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
 • دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.
 • استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی.

مدارکی که با ارائه آنها مشخص می شود که افراد به وضعیت مشمولیت خودشان رسیدگی کرده اند و دارای وضعیت مشخص هستند و محرومیتی شامل حال آنها نمی شود، شامل موارد زیر است:

 • کارت پایان خدمت دوره ضرورت.
 • کارت معافیت دایم.
 • برگ معافیت موقت در مدت اعتبار آن.
 • برگ آماده به‌خدمت بدون غیبت در مدت اعتبار آن.
 • گواهی اشتغال به تحصیل (معافیت تحصیلی) در مدت اعتبار آن.
 • گواهی اشتغال به خدمت برای کارکنان وظیفه.
 • گواهی اشتغال به خدمت برای کارکنان نیروهای مسلح و افراد متعهد خدمت در دستگاه‌های غیرنظامی.
 • گواهی صادره از واحدهای وظیفه عمومی
بیشتر بدانید : ادامه تحصیل دانشگاه فنی و حرفه ای

کسانی که به صورت کارمند یا پیمانی در یکی از قسمت های مربوط به نیروهای مسلح استخدام شده‌اند اگر قبل از اینکه تعهد آنها تمام شود استعفا دهند یا برکنار شوند به نسبت 4 ماه خدمت یک ماه خدمت دوره ضرورت آنها کم می شود و بقیه خدمت که باقی مانده است را باید انجام دهند.

کسانی که ترک تحصیل می کنند و یا زیر سن مشمولیت دیپلم می‌گیرند باید بعد از این که 18 سال شان تمام شد حداکثر تا شش ماه خودشان را معرفی کنند در غیر اینصورت غیبت می خورند و مگر اینکه در این 6 ماه در دانشگاه قبول شوند و شروع به تحصیل کنند. افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند باید با نمایندگی کنسولی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در کشوری که اقامت دارند مراجعه کنند و کارشان را پیگیری کنند.

در صورتی که افرادی که مشمول هستند بخواهند تاریخی که برای آنها مشخص شده است را تغییر دهند می‌توانند این کار را انجام بدهند اما باید یکی از موارد زیر شامل حال آنها بشود تا نظام وظیفه قبول کند تاریخ را جابجا کند:

 1. مشمولانی که به علت بیماری و یا صدمات جسمانی وارده ناشی از حوادث و سوانح (خارج از موضوع ماده 40 قانون خدمت وظیفه عمومی)، قادر به اعزام به خدمت در موعد مقرر نمی‌باشند و بیماری و مصدومیت آنان مورد تأیید پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی می‌باشد،‌موعد اعزام آنان با پیشنهاد پزشک مربوط، حداکثر تا 2 ماه به تعویق می‌افتد.
 2. در صورت فوت همسر و فرزند حداکثر 6 ماه، پدر و مادر حداکثر 3 ماه، ‌برادر و خواهر حداکثر 2 ماه و پدر و مادر همسر حداکثر یک ماه از زمان فوت، اعزام مشمول به تعویق می‌افتد.
 3. مشمولانی که به علت بروز بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و یا وقوع حوادث مانند سقوط هواپیما، آتش‌سوزی و ... (خارج از موضوع ماده 40 قانون خدمت وظیفه عمومی)، ‌خود یا یکی از اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، همسر و فرزند) به طور جدی آسیب دیده باشند یا منزل مسکونی آنان بالای 50 درصد خسارت دیده باشد با ارایه مدارک و مستندات معتبر، موعد اعزام آنان حسب مورد و به تناسب میزان آسیب وارده از زمان آسیب‌دیدگی، از یک تا شش ماه به تعویق می‌افتد.
 4. پذیرفته‌شدگان قطعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی (داخل و خارج از کشور) که زمان ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بعد از موعد اعزام باشد، اعزام آنها حسب مورد حداکثر تا شش ماه به تعویق می‌افتد.
 5. ورزشکاران تیم‌های ملی با درخواست فدارسیون مربوط جهت اعزام به مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی، موعد اعزام آنان بنا به تشخیص رئیس سازمان وظیفه عمومی حداکثر تا چهار ماه به تعویق می‌افتد.
 6. مشمولانی که در حال طی مراحل انتهایی گزینش و استخدام در نیروهای مسلح هستند، در صورت تأیید موضوع از سوی سازمان مربوط، اعزام آنان حداکثر تا 4 ماه به تعویق می‌افتد.
 7. مشمولان متأهلی که دارای شرایط خاص (تولد فرزند، بیماری شدید همسر و فرزند و ...) ‌باشند، تاریخ اعزام آنان حداکثر تا 2 ماه به تعویق می‌افتد.
 8. مشمولانی که قصد رفتن به حج تمتّع دارند تاریخ اعزام آنها حداکثر تا 2 ماه به تعویق می‌افتد.
 9. دارندگان برگ اعزام تاریخ‌‌های مرداد، شهریور و دی ماه هر سال که منتظر اعلام نتیجه آزمون‌مراکز سنجش آموزش عالی هستند، موعد اعزام آنان حسب مورد حداکثر تا دو ماه به تعویق می‌افتد.

کسانی که هنگامی که در حال تحصیل هستند سن مشمولیت آنها فرا می رسد می توانند به تحصیل ادامه دهند و در این دوره معاف به حساب می آیند. دانش آموزان و دانشجویانی که از ادامه تحصیل انصراف می ‌دهند اخراج می‌شود یا ترک تحصیل می‌کنند باید در یک سال حداکثر تا بعد از این تاریخ ها خود را برای خدمت سربازی معرفی کنند و یا اینکه در این یک سال مجددا برای ادامه تحصیل در دانشگاه قبول شوند که در این صورت نیاز به معرفی نیست.

افرادی که در موعد مقرر برای خدمت سربازی خود را معرفی نکنند و غیبت بخورند نظام وظیفه عمومی برای آنها یک تنبیهاتی قرار می‌دهد که اگر مدت غیبت اولیه آنها در زمان صلح سه ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت می خورند و اگر غیبت آنها سه ماه تا یکسال باشد 6 ماه اضافه خدمت شامل حال آنها می شود و کسانی که بیشتر از یک سال غیبت آنها طول کشیده باشد، علاوه بر اینکه 6 ماه اضافه خدمت می‌خورند، به عنوان سرباز فراری به حساب می‌آیند و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند می توانند به صورت موقت در بعضی از جاها مشغول به کار شوند و اشتغال منوط به داشتن برگه معافیت موقت مثل معافیت موقت کفالت یا معافیت تحصیلی و دفترچه آماده به خدمت است.

در صورتی که شما جز آن دسته از افرادی هستید که تاریخ خدمتتان با تاریخ خدمت برادرتان همپوشانی دارد می توانید تا اتمام خدمت برادرتان تاریخ اعزام را به تعویق بیندازید. در صورتی که شما قصد تمدید تاریخ اعزام را دارید باید به یکی از دفاتر پلیس 10+ در شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنید تا شرایط شما بررسی شود و اگر معذوریت های موجه را داشته باشید تعویق اعزام صورت می گیرد و نتیجه بعد از 48 ساعت در دفتر پلیس‌+ 10 آماده است.

درصورتی که شخصی کارهای اعزام به خدمت را انجام دهد قبل از اینکه تاریخ اعزام فرا برسد، یکی از شرایط معافیت برای او ایجاد شود مثلا معافیت کفالت برای وی ایجاد شود، لازم است که برای بررسی وضعیت جدید خود به نظام وظیفه محل سکونت خود مراجعه کنند و اگر شرایط معافیت بررسی شود و تایید شود مجوز معافیت صادر می‌شود و  معاف می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید که بدون هماهنگی و تایید وظیفه عمومی هیچ کاری را انجام بدهید و هیچ تغییری توسط خود فرد نباید صورت گیرد.

رزمندگانی که کمتر از شش ماه سابقه جبهه داشته باشند فرزندانشان شامل کسری خدمت نمی شوند و همچنین به فرزندان جانبازان زیر 5 درصد کسری خدمت تعلق نمی گیر. سربازانی که دارای فرزند هستند و به ازای هر کدام از فرزندانشان دو ماه از خدمتشان کم میشود

 

شنبه, 09 آذر 1398 22:54

آیا به نظرشما با اجرای قانون صلاحیت حرفه ای بایستی منتظر آغوش باز دانشگاهها به اجرا این طرح  باشیم ؟

پاسخ به این پرسش خوشبینانه اش بله است ،بعید میدانم مراکز آموزش عالی به غیر از دانشگاهها صنعتیبرای پذیرش صلاحیت حرفه ای دو دستی آغوش شان را باز کنند دلیل آن هم ابعاد مختلفی دارد ، که به آن اشاره میکنیم .

1- صلاحیت حرفه ای دنیایی واقعی است،یعنی نمی توان به کسی برچسب داشتن تخصصی را زد در حالیکهفاقد مهارت های مربوطه باشد.

2-صلاحیت حرفه ای هزینه دارد،کارگاه میخواهد ،نیازمند مربی مجرب است،و تجهیزات بروز آموزشی رامطالبه میکند قاعدتا با نگاه صرفا تجاری به آموزش به خصوص در دانشگاههای غیردولتی اصلا سازگارنیست.

3-صلاحیت حرفه ای نیازمند رابطه تنگاتنک با شرکا اجتماعی و فضای کسب و کار است یعنی دیپلماتمیخواهد که ما متاسفانه در این حوزه به شدت فقیریم.

4-صلاحیت حرفه ای نیازمند هوش مهارتی و متخصصان مهارت شناسیست به نظر شما در حال حاضر دراین حوزه ما آنقدر آگاهی ،پژوهش و مطالعات لازم را انجام داده ایم.

5-صلاحیت حرفه ای نیازمند منابع مالی کلان و قابل ضمانت در تامین است.

6-صلاحیت حرفه ای نیازمند کار فرهنگی به خصوص در بطن خانواده هاست.

7-صلاحیت حرفه ای به شدت نیازمند راهبری و یک سیستم مشاوره تخصصی است که خدا رو شکر ازهمین خودمان شروع کنیم TVTO وضعیت مشاوره اسفبار است.

8-صلاحیت حرفه ای نیازمند مراکز سنجش و ارزشیابی تخصصی ،ملی و استاندارد است که فعلا غیر ازیک استان (#کردستان) ما فاقد چنین مراکز سنجشی هستیم .

9-صلاحیت حرفه ای نیازمند قوانین حمایتی است که بایستی حاکمیت در نیازسنجی ،تدوین و اجرا آن آستینبالا بزند.

10-صلاحیت حرفه ای نیازمند ورود تجربیات و تکنولوژی آموزشی از سراسر دنیاست .

 

همه این موارد منجر خواهد شد که برخی بهانه ای برای اجرایش داشته باشند و شاید برخی ناامید از اجراآن ،اما آنچه که میتواند اوضاع را بهتر کند مطالبات تک تک ما برای اجرای قوانین باشد،این مقاومت خیلی زود در هم خواهد شکست و قانون دیر یا زوداجرا خواهد شد ،زیرا موضوع مرگ و زندگی یک سرزمین است.

 

جمعه, 08 آذر 1398 18:33

دیپلم کاردانش دارای ۱۶۰ رشته مهارتی است؛ به این معنا که دانش آموزان در این رشته‌ها برای ورود به بازار کار آماده می‌شوند و یک مهارت را به‌صورت عملی و کاربردی می‌آموزند. حتی بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های کاردانش برای ورود به بازار کار نیازی به پروانه کسب ندارند. لذا به‌راحتی می‌توانند بعد از اخذ مدرک دیپلم کاردانش به بازار کار راه پیدا کنند.

در این میان هستند کسانی که علاقه دارند به تحصیلات خود در دانشگاه نیز ادامه دهند. جای نگرانی نیست، چون امکان ادامه تحصیل حتی تا مقطع دکتری برای این افراد وجود دارد.

ورود به دانشگاه با دیپلم کاردانش دو راه دارد:

 1. یکی اینکه وارد پیش‌دانشگاهی هنر شوید و بعدازآن در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی ثبت‌نام کنید.
 2. و دیگری اینکه در یکی از رشته‌های مقطع «کاردانی پیوسته» دانشگاه ثبت‌نام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه اول پیشنهاد می‌کنم مطلب «رشته های هنر بدون کنکور» را بخوانید؛ اما در مورد گزینه دوم در همین مطلب توضیح خواهیم داد.

ورود به دانشگاه با دیپلم کاردانش

همان‌طور که گفته شد، برای ورود به دانشگاه با دیپلم کاردانش (بدون مدرک پیش‌دانشگاهی) باید رشته‌های کاردانی پیوسته (فوق دیپلم) را انتخاب کنید؛

مقطع کاردانی پیوسته دو سال به طول می‌انجامد و معادل فوق‌دیپلم است. چون برای ورود به این مقطع تحصیلی نیازی به گذراندن پیش‌دانشگاهی نیست و شما بلافاصله بعد از اخذ دیپلم می‌توانید وارد دانشگاه شوید، آن را «پیوسته» می‌نامند. کلیه رشته‌های کاردانی پیوسته «بدون کنکور» دانشجو می‌پذیرند.

با دیپلم کاردانش در کدام دانشگاه‌ها می‌توان ثبت‌نام کرد؟

متأسفانه این مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه) و پیام نور تدریس نمی‌شود و دارندگان دیپلم کاردانش برای ادامه تحصیل باید یکی از دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، غیرانتفاعی، علمی کاربردی یا آزاد را انتخاب نمایند.

– دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی

ثبت‌نام دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی هم‌زمان با هم – معمولاً در اوایل خردادماه هرسال – و از طریق وب سایت سازمان سنجش کشور انجام می‌شود.

ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها فقط مختص فارغ‌التحصیلان کاردانش، فنی حرفه‌ای و هنرستان نظام قدیم است. در ضمن چنانچه قبلاً در مقاطع بالاتر از کاردانی وارد دانشگاه شده باشید نمی‌توانید برای مقطع کاردانی پیوسته در دانشگاه‌های «فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی» ثبت‌نام کنید.

دانشگاه آزاد

ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاه آزاد از طریق وب‌سایت دانشگاه آزاد انجام می شود. دارندگان دیپلم کاردانش فقط می توانند در رشته متجانس با رشته خودشان ثبت‌نام کنند و – با این وجود – در صورت قبولی نیز باید حداکثر تا ۱۴ واحد درس جبرانی بگذرانند.

دانشگاه علمی کاربردی

سایت سازمان سنجش برای ثبت‌نام دانشگاه علمی کاربردی یک بخش جداگانه دارد و ثبت‌نام آن نیز جداگانه و در مردادماه هرسال انجام می‌شود.

شرایط ورود به این دانشگاه نسبت به دو دانشگاه دیگر ساده‌تر بوده و همه داوطلبان فارغ از رشته و مدرک تحصیلی قبلی قادر به ثبت‌نام در این دانشگاه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه علمی کاربردی کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه فنی حرفه ای و غیرانتفاعی کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

رشته‌های دانشگاهی با دیپلم کاردانش

تا اینجا متوجه شدید که با دیپلم کاردانش می‌توانید در دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی، فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی ثبت‌نام کنید.

فارغ‌التحصیلان کاردانش که قصد ورود به دانشگاه‌های آزاد، فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی را دارند فقط می‌توانند در رشته‌های هم‌جنس رشته خودشان ثبت‌نام کنند؛ اما در دانشگاه علمی کاربردی هم‌جنس بودن رشته‌ها فقط در پذیرش داوطلبان اولویت دارد و الزامی نیست.

فهرست رشته‌های دانشگاه آزاد را از لینک «رشته های کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد» می‌توانید دریافت کنید.

فهرستی از رشته‌های هم‌جنس معرفی‌شده از سوی دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی را نیز از لینک زیر مشاهده خواهید کرد – توجه داشته باشید، آن‌دسته از رشته‌های کاردانش که در مقابلشان هیچ رشته دانشگاهی نوشته نشده، امسال به لیست رشته‌های کاردانش اضافه شده‌اند.

رشته‌های دانشگاه فنی حرفه‌ای و غیرانتفاعی با دیپلم کاردانش

پاسخ به چند سؤال رایج

تفاوت کاردانش و فنی حرفه‌ای

کاردانش و فنی حرفه‌ای هر دو از شاخه‌های هنرستان هستند؛ بااین‌حال با هم تفاوت‌هایی دارند:

–رشته‌های کاردانش خیلی جزئی‌تر بوده به‌طوری‌که تعدادشان به ۱۶۰ رشته می‌رسد؛ اما موضوع رشته‌های فنی حرفه‌ای کلی‌تر هستند و تقریباً ۴۱ رشته دارد.

– دروس در کاردانش به دو دسته تئوری و عملی تقسیم می‌شوند و دانش‌آموزان اکثراً درس را به‌صورت عملی فرامی‌گیرند. ازاین‌روست که این دروس را مهارتی نیز می‌گویند چراکه هدف از آن‌ها آموزش یک مهارت به دانش‌آموز است؛ اما در فنی حرفه‌ای تعداد دروس تئوری بیشتر است و از این نظر نسبت به کاردانش به رشته‌های نظری نزدیک‌ترند.

–ورود به بازار کار برای دارندگان دیپلم کاردانش ساده‌تر است. همان‌طور که گفته شد فارغ‌التحصیلان دیپلم کاردانش نیازی به پروانه کسب ندارند، از طرفی یک مهارت را به‌طور کامل فرامی‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از ایشان بعد از دیپلم وارد بازار کار شده و به دانشگاه وارد نمی‌شوند؛ اما فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای اکثراً تمایل دارند تحصیلاتشان را در دانشگاه ادامه دهند.

-آیا فارغ التحصیلان شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای میتوانند در کنکور سراسری شاخه نظری (ریاضی ،تجربی ،علوم انسانی ) شرکت کنند؟

پاسخ : بله شرایط شرکت در کنکور سراسری از سال 98 برای داشن آموزان فراهم گردید.

گرفتن پیش‌دانشگاهی با دیپلم کاردانش

همان‌طور که گفته شد دارندگان دیپلم کاردانش درصورتی‌که قصد داشته باشند در رشته‌های کارشناسی (لیسانس) شرکت نمایند و یا اینکه بخواهند وارد یکی از دانشگاه‌های دولتی یا پیام نور شوند، باید مدرک پیش‌دانشگاهی داشته باشند.

در برخی آموزشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی و یا مراکز دولتی پیش‌دانشگاهی، مقطع «پیش‌دانشگاهی رشته هنر» برگزار می‌شود. شما می‌توانید در این مراکز ثبت‌نام کرده و این دوره را بگذرانید.

نکته : درصورتیکه در نظام جدید 6-3-3 در حال تحصیل هستید با توجه به تغییرات اخیر نظام آموزشی دانش آموزان شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی میتوانند در آزمون کنکور سراسری شرکت کنند.

باقی ماندن چند واحد در زمان ثبت‌نام دانشگاه

به دلیل سؤالات مکرر خوانندگان عزیز، توجه داشته باشید که در زمان ثبت‌نام حتماً باید مدرک فارغ‌التحصیلی خود را به همراه داشته باشید؛ بنابراین چنانچه تا زمان ثبت‌نام حتی یکی از واحدهای شما باقی می‌ماند رشته‌هایی را انتخاب کنید که در پذیرششان در «نوبت دوم» سال یعنی بهمن‌ماه باشد و تا آن زمان سعی کنید مدرک دیپلم خود را اخذ نمایید.

 

دوشنبه, 25 شهریور 1398 20:39

این توصیه بیشتر خانواده‌ها به فرزندانشان یا همدیگر است زیرا معتقدند اول باید بازار کار و جامعه را دید بعد رشته تحصیلی را انتخاب کرد؛ البته غیر از درآمدزایی آنچنانی، پرستیژ (اعتبار) شغل فرزند هم خیلی مهم است که خانواده بتواند پُز شغلش را به آشنایان بدهد.

اما در کنار این وضعیت فرهنگی، نکته قابل تامل‌تری هم این روزها به چشم می‌خورد و اینکه این وضعیت و مطالبه خانواده‌ها روی مشاوره کارشناسان هدایت تحصیلی هم تاثیرگذار بوده است و به جای آنکه مشاوران پس از ارزیابی وضعیت استعدادها و علایق دانش‌آموز، سمت و سوی انتخاب رشته او را جهت دهند، این خانواده ها هستند که سمت و سوی این مشاوران را انتخاب می‌کنند.

پای صحبت والدین

مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای غیردولتی در منطقه ۲ پایتخت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می‌گوید:‌ پسرم استعداد خوبی در رشته ریاضی دارد و نمره هایش خوب است اما مشاور تحصیلی به پسرم گفت در پایه نهم رشته ریاضی را انتخاب کند و در پایه دوازدهم می‌تواند زیست‌شناسی بخواند، تغییر رشته دهد و در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کند.

وی اظهارداشت:‌ به دلیل جو جامعه، نبود بازار کار برای رشته ریاضی و وجود بازار کار و درآمد بالا برای رشته علوم تجربی، اکثر دانش‌آموزان همچنان به این رشته گرایش دارند.

مادر این دانش‌آموز پایه نهم افزود: پسر اولم به توصیه و علاقه‌مندی همسرم به پزشکی که متاسفانه خودش نتوانسته بود در این رشته تحصیل کند، علوم تجربی را انتخاب کرد و در کنکور سراسری زمین‌شناسی قبول شد؛ برای پسر دومم باز هم مبنا رشته علوم تجربی بود اما در هدایت تحصیلی با وجود علاقه‌ فرزندم به ریاضی با معدل ۱۹.۸۰، کسب نمره‌های ۲۰ و ۱۹ در دروس ریاضی و فیزیک، مشاور گفت که ریاضی را انتخاب کند اما پایه دوازدهم زیست‌شناسی بخواند، تغییر رشته دهد و در کنکور علوم تجربی شرکت کند.

این شهروند افزود: با توجه به آمار قابل توجه متقاضیان رشته علوم تجربی نسبت به ریاضی در کنکور سراسری، ترجیح خودم رشته ریاضی بود، چون شرکت در کنکور تجربی ریسک بالایی دارد، سال گذشته ۶۵۰ هزار نفر در این رشته شرکت کردند و در پزشکی، پیراپزشکی و علوم آزمایشگاهی تنها پنج هزار نفر پذیرش می‌شدند.

وی در عین حال شرایط جامعه، فشار والدین و تحمیل علاقه‌مندی خود به فرزندانشان را در انتخاب رشته تحصیلی تاثیرگذارتر از علاقه دانش آموزان عنوان کرد و گفت: بیشتر دوستان و همکلاسی‌های فرزندم رشته تجربی انتخاب کرده‌اند و علاقه‌شان بیشتر به شغل آینده، درآمدزایی و جایگاه بالای علوم تجربی به خصوص پزشکی است.

این مادر دانش‌آموز پایه نهم بیان کرد: به عنوان مثال، دانش آموزی که در حوزه رباتیک فعالیت می‌کند، در رشته ریاضی موفق‌تر خواهد بود اما والدینشان در انتخاب رشته گمان می‌کنند که بازار کار و درآمدزایی یکدفعه‌ای برای دانش آموختگان این رشته وجود ندارد برای همین دانش‌آموز را به سمت تجربی سوق می‌دهند اما اگر توجه لازم داشته باشند، هفت سالی که دانش‌آموز برای رشته پزشکی درس می‌خواند و تا دوران تخصص را بگذراند به این زودی وارد بازار کار نمی‌شود، در صورتی که چهار سال برای رشته ریاضی خوب بخواند، زودتر وارد بازار کار می‌شود و سه سال سابقه کار دارد.

وی درباره انتخاب‌نکردن رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش گفت: پایین‌بودن سطح این رشته‌ها مطرح نیست، در مجاورت منزل ما هنرستانی وجود ندارد و از سوی دیگر داوطلبان ریاضی در کنکور سراسری می‌توانند گونه‌ای از رشته‌های فنی و حرفه ای را انتخاب کنند.

انتخاب رشته براساس مناطق متفاوت است

این مادر دانش‌آموز پایه نهم همچنین با اشاره به اینکه انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان بر اساس ویژگی‌ مناطق متفاوت است اظهارداشت: در منطقه ۲ بیشتر این موضوع مطرح است که دانش‌آموز مدرکی بگیرد که بتواند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهد و یک مقداری گرایششان به رشته ریاضی است اما در بعضی از مناطق رشته ریاضی اصلا مورد پذیرش نیست و اکثرا رشته علوم تجربی را انتخاب می‌کنند.

یکی دیگر از والدین هم درباره روند هدایت تحصیلی فرزندش در پایه نهم در مدرسه‌ای دولتی منطقه ۲ تهران به خبرنگار ایرنا گفت: اولویت «الف» فرزندم برای انتخاب رشته، علوم تجربی و اولویت «ب» ریاضی بود که فرزندم بر حسب علاقه رشته ریاضی را انتخاب کرد و می‌گوید شاید در سال‌های بالاتر نظرش تغییر کند و رشته تحصیلی‌اش را تغییر دهد.

وی افزود: اما من با توجه به شرایط جامعه و نبود شغل برای رشته‌های فنی و مهندسی، علاقه داشتم فرزندم علوم تجربی را انتخاب کند که نپذیرفت.

این مادر دانش‌آموز پایه نهم بیان کرد: در جامعه اینطور باب شده که دانش آموختگان رشته ریاضی زیاد هستند و شغلی برای آنان نیست اما با توجه به تعداد قابل توجه داوطلبان علوم تجربی، بعد از فارغ‌التحصیلی بسیاری از آنان مهاجرت می کنند بنابراین به نظرم پس از سه تا چهار سال شرایط برای تحصیل فرزندم در این رشته وجود دارد.

وی گفت: از سوی دیگر وزارت بهداشت اعلام کرده به علت مهاجرت پزشکان از کشور در این حوزه و زیر مجموعه‌های رشته علوم تجربی مانند فیزیوتراپی و.. نیازمند نیرو هستیم و متاسفانه شرایط به طور کامل و دقیق برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان توضیح‌ داده نمی‌شود که بتوان انتخاب رشته مناسبی داشت.

مسئولان آموزشی: تب تجربی رو به کاهش است

در عین حال معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران معتقد است که امسال با توجه به راهنمایی‌های خوب مشاوران به دانش‌آموزان، خانواده‌ها و معلمان تنش و فشار روانی در انتخاب رشته تحصیلی نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده و دانش‌آموزان هم همه آرمان‌های خود را کمتر در رشته علوم تجربی می‌بینند و زمینه برای انتخاب سایر رشته فراهم شده است.

عبدالرسول کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه کمیته‌های هدایت تحصیلی از آبان ماه سال گذشته در سطح وزارت، استان، منطقه و مدرسه راه‌اندازی شده است اظهارداشت: امسال حدود ۹۰ هزار دانش‌آموز پایه نهم در تهران رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان براساس علاقه، نمره‌ای که کسب کرده اند و اولویت‌های «الف»، «ب»، «ج» و «د» انجام می‌شود، گفت: با توجه به دفترچه هدایت تحصیلی برای هر رشته‌ای کف نمره‌ای در نظر گرفته شده است، به عنوان مثال دانش‌آموزان برای انتخاب رشته ریاضی باید در دروس ریاضی ۱۴ و علوم ۱۳ و برای رشته علوم تجربی در دروس علوم ۱۴ و ریاضی ۱۳ را کسب کنند.

کریمی با تاکید بر اینکه هیچ اجباری در انتخاب رشته تحصیلی وجود ندارد، افزود: وظیفه مشاوران ارائه اطلاعات، راهنمایی و آگاهی لازم به دانش آموزان برای انتخاب رشته مناسب است و در نهایت دانش‌آموزان تصمیم گیرنده هستند و خوشبختانه در شهر تهران با توجه به هماهنگی‌های ‌انجام‌شده با معاون متوسطه ظرفیت‌ها به گونه‌ای تعریف شده است که دانش‌آموزان به‌راحتی می‌توانند در رشته مورد علاقه خود که نمره آوردند ثبت‌نام کنند و در صورت لزوم این ظرفیت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران همچنین به خانواده‌ها توصیه کرد که تحقق انتظارات و خواسته‌هایی که خودشان به آنها نرسیدند را در فرزندانشان بینند، به مشاوران مراجعه و اطلاعات لازم را دریافت کنند و اجازه بدهند تصمیم گیرنده خود دانش‌آموز باشد تا با بینش لازم اقدام به انتخاب رشته کند و فقط فکر نکند تمام مدینه آرمانی در رشته علوم تجربی نهفته است.

وی بیان کرد: متاسفانه دانش‌آموزان براساس شرایط و خصوصیات سنی، ممکن است تحت تاثیر گروه همسالان قرار بگیرند که ما باید راهنمایی و کمک کنیم تا آنان از هیجان‌های کاذب دور شوند و انتخاب رشته‌ای عاقلانه و منطقی داشته باشند.

استقبال از علوم انسانی؟

این در حالی است که مسعود شکوهی مدیرکل مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش نیز در گفت و گو با رسانه ها اخیرا اعلام کرده با توجه به ارزیابی‌های انجام شده در کمیته اجرایی هدایت تحصیلی استقبال دانش‌آموزان پایه دهم از ورود به رشته تجربی نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است و در مقابل استقبال برای تحصیل در رشته علوم انسانی افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

وی افزوده است: البته برآورد نهایی درباره ورود دانش آموزان به رشته‌های تحصیلی مختلف هنوز به جمع بندی نرسیده است و آبان ماه می‌توان در این مورد اظهارنظر قطعی کرد.

شکوهی همچنین درباره ضوابط تغییر رشته دانش آموزان گفت: دانش آموزان برای تغییر رشته از دهم به یازدهم و یازدهم به دوازدهم باید دروس غیرمشترک در رشته مورد نظر را امتحان بدهند و قبول شوند تا امکان تحصیل در آن رشته را داشته باشند بنابراین نیازی به شرکت در سایر دروس مشترک وجود ندارد.

علوم تجربی همچنان پرطرفدار

در این میان آمار شرکت‌کنندگان رشته علوم تجربی در آزمون سراسری سال ۹۸ نیز قابل توجه است؛ این آزمون با شرکت یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۱ نفر در ۳۸۱ شهرستان و ۱۹ کشور خارجی برگزار شد.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور بیشترین شرکت کننده در گروه آزمایشی علوم تجربی با ۶۳۷ هزار نفر بود و بعد از آن گروه آزمایشی علوم انسانی با ۲۸۲ هزار نفر، علوم ریاضی فنی ۱۶۴ هزار نفر، هنر ۲۵ هزار نفر و زبان‌های خارجی ۱۰ هزار نفر بیشترین تعداد شرکت کنندگان را داشتند.

ابراهیم خدایی اظهار داشته است: با احتساب داوطلبانی که علاقه‌مندی خود را در گروه‌های زبان و هنر هم اعلام کرده بودند در مجموع یک میلیون و ۳۵۲ هزار نفر در آزمون امسال ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۱۰۳ هزار نفر در هنر و ۱۶۵ هزار نفر در گروه زبان‌های خارجی بودند.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور سراسری سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۶۵ هزار داوطلب بیشتر داشت.

وی درباره ظرفیت رشته‌های پزشکی خاطرنشان کرد: در مجموع ۸هزار و ۳۸ نفر در رشته‌های علوم پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی پذیرفته می‌شوند و حدود ۲۷۰ نفر نسبت به سال گذشته در این سه رشته افزایش ظرفیت داریم.

خدایی گفت: در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور ۸ هزار و ۳۸ نفر ظرفیت پولی و غیرپولی دارد و با ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به ۹ هزار نفر می‌رسد. از این میزان ۳۰ درصد سهمیه‌های مصوب مجلس است.

هدف هدایت تحصیلی

به گزارش ایرنا، هدایت تحصیلی فرایندی است که طی آن با ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره، به دانش آموزان کمک می‌شود تا براساس استعدادها، توانایی‌ها، علایق و ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌های ادامه تحصیل آنها در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی تعیین شود.

ساختار آموزشی ۳- ۳ - ۶ از سال تحصیلی ۹۱ - ۹۰ با استقرار پایه ششم آغاز شد که در قالب آن هدایت تحصیلی و انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان در پایه نهم اجرا می‌شود.

شناسایی و شناساندن استعداد، توانایی، علاقه و ویژگی‌های شخصیتی دانش آموزان، کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای، کمک به هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی براساس سیاست‌های توسعه‌ای کشور از اهداف هدایت تحصیلی است.

هدایت دانش آموزان به رشته‌های مختلف براساس شیوه‌نامه برپایه سه عامل عملکرد تحصیلی، بررسی مشاوره‌ای و ظرفیت منطقه‌ای و ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس دوره دوم متوسطه با تامل در «نمون برگ» ( فرم مخصوص) هدایت تحصیلی حاوی توصیه‌های لازم به آنان و والدین و همچنین نمون برگ اولویت ثبت نام حاوی اولویت ثبت نامی «الف» تا «د» انجام می‌شود.

ورود به هر یک از شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی منوط به کسب حد نصاب (کف) نمرات دروس تخصصی پایانی نوبت دوم(خردادماه) مربوط به آن رشته است و در صورت کسب نکردن حداقل میانگین دروس تخصصی در سه پایه تحصیلی هفتم، هشتم با ضریب یک و پایه نهم با ضریب سه برای شاخه، زمینه و رشته‌های مربوط، سایر عوامل و ملاک های هدایت تحصیلی آن دانش آموز، در تنظیم نمون برگ هدایت تحصیلی بی‌اثر خواهد بود.

شاخه، گروه و رشته‌ها براساس امتیاز نهایی برگه هدایت تحصیلی با توجه به سوابق دانش‌آموزان در تمام دروس دوره اول متوسطه با اعمال ضرایب هر یک از دروس در شاخه‌ها و رشته‌ها(۳۵ امتیاز)، نظرسنجی از دانش‌آموزان به منظور توجه به اولویت‌های انتخاب آنان از بین شاخه ها و رشته‌های تحصیلی موجود در دوره دوم متوسطه(۱۰ امتیاز) تعیین می‌شود.

همچنین این ملاک‌ها براساس نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای شامل آزمون‌های توانایی و رغبت (۳۰ امتیاز)، نظرسنجی از والدین به منظور تعیین اولویت‌های انتخاب رشته (۵ امتیاز)، نظرسنجی از معلمان دروس مختلف دوره اول متوسطه به منظور اعمال نظر تخصصی آنان در تعیین اولویت‌های تعیین شاخه و رشته تحصیلی (۱۰ امتیاز) و نظر نهایی مشاور براساس جمع‌بندی امتیازهای معیارهای ذکرشده(۱۰امتیاز) خواهد بود.

نمون‌برگ هدایت تحصیلی همزمان با اعلام نتایج امتحانات ماه‌های خرداد و شهریور، برای همه دانش آموزان صادر و پس از تایید مسئول ثبت نمرات، مشاور و مدیر مدرسه تا نیمه تیرماه همان سال برای قبولی‌های خرداد و همزمان با اعلام نتایج شهریورماه برای قبولی‌های شهریور در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد.

مشکلات فرآیند هدایت تحصیلی

این فرایند از سال تحصیلی ۹۶-۹۵ برای دانش آموزان پایه نهم آغاز شد و امسال چهارمین سال استقرار پایه دهم و اجرای هدایت تحصیلی است، کارشناسان آموزشی معتقدند که این فرایند همچنان مشکلاتی را برای دانش‌آموزان و نظام آموزشی ایجاد کرده است، به صورتی که علاقه‌مندی دانش‌آموزان در انتخاب رشته مطرح نیست و خانواده‌ها نیز اطلاعات و آگاهی لازم را در این باره ندارند.

اکرم دهباشی کارشناس برنامه‌ریزی درسی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هدایت تحصیلی دانش‌آموزان با مشکلاتی همراه بوده، به خصوص در سال‌های اخیر با توجه به رشد جمعیت و برخی تغییرات فرهنگی این مساله رشد یافته و شکل بغرنج‌تری به خود گرفته تا جایی که سال تحصیلی ۹۶-۹۵ با اعترض‌های گسترده دانش‌آموزان و والدین همراه بوده است.

وی نبود شناخت کافی والدین و دانش آموزان نسبت به رشته‌های کاربردی و فنی و حرفه ای، سردرگمی دانش آموزان در شناسایی استعدادهایشان و رشته‌های مورد علاقه خود، فشار روانی بالای جامعه نسبت به رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی، نبود شناخت کافی والدین نسبت به تفاوت‌های فردی و رغبت و استعداد فرزندان خود، ضعف ارائه مشاوره‌های تخصصی به خانواده‌ها و دانش آموزان، نبود فرهنگسازی صحیح در مورد رشته‌های مختلف و مورد نیاز جامعه و سیاست‌گذاری و تصمیم گیری در این خصوص را از جمله مشکلات هدایت تحصیلی عنوان کرد.

دهباشی با اشاره به کاهش رغبت و علاقه‌مندی دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی افزود: بیشتر تب جامعه جهت‌دهنده اصلی در این مسیر است، رشته تحصیلی به جای فراهم‌سازی بسترهای پرورش علایق و استعداد دانش‌آموزان به نوعی پُز والدین تبدیل شده و عناوین ریاضی فیزیک یا تجربی، آنان را تا حد توهم مهندسی و پزشکی پیش می‌برد.

این کارشناس برنامه‌ریزی درسی تاکید کرد: داشتن آگاهی برای یک انتخاب صحیح بسیار مهم است، به نظر می‌رسد هنوز دانش آموزان و والدین سردرگم هستند  و با توجه زیاد خانواده‌ها به رشته های فنی مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی لازم است برای خانواده‌ها جلسات مشاوره برگزار شود تا ضمن ایجاد شناخت کافی برای آنان، این بار روانی تمایل به برخی رشته‌ها کاهش یابد.

وی هدایت تحصیلی را موضوعی فرا مدرسه‌ای، ملی و سیاستگذارانه دانست و گفت: تبعات این فرایند به هیچ وجه به ابعاد شخصی ختم نمی‌شود و جامعه را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، هدایت تحصیلی مطلوب، نیازمند فرهنگ‌سازی صحیح در مورد رشته‌های مختلف و سیاست‌گذاری در مورد آن است و مسئولان آموزش و پرورش باید به شکل تخصصی و مشارکتی این امر را محقق کنند.

دهباشی خاطرنشان کرد: هدایت تحصیلی بعد موضوعی درازمدت و اجتماعی-فرهنگی است، آموزش و پرورش خود یکی از مهمترین تاثیرگذاران بر فرهنگ و افکار عمومی جامعه است اما این مشکل نیز همانند بسیاری از مشکلات و مسائل آموزش و پرورش، تنها از سوی آموزش و پرورش قابل حل نخواهد بود و بدیهی است همراهی سایر نهادهای اجرایی مرتبط، معلمان، مشارکت خانواده‌ها، دانش آموزان و مشاوران را می‌طلبد.

این کارشناس برنامه‌ریزی درسی با تاکید بر توجه به تفاوت‌های فردی دانش آموزان، شناخت استعدادهای عمومی و اختصاصی، بررسی احساسات و نگرش آنان نسبت به مشاغل در هدایت تحصیلی اظهارداشت: مسایل و مشکلات جسمانی، عاطفی، اجتماعی، رفتاری، تحصیلی، خانوادگی، انگیزه، علاقه‌مندی و تصورات دانش آموزان، معرفی و آگاه سازی آنان به رشته‌های مورد نیاز جامعه و نقش مشاوران مدرسه نیز در این روند باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: همانگونه که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پاسخگویی به نیازها، علائق و رغبت دانش آموزان در راستای مصالح و چارچوب نظام اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است، مطالعات نشان می‌دهد که هنوز به اصول هدایت تحصیلی توجه کافی نمی‌شود.

به گفته دهباشی، به نظر می‌رسد بسیاری از دانش آموزان و والدین آنان آنطور که مسئولان آموزش و پرورش انتظار داشتند مقوله هدایت تحصیلی را نپذیرفتند و به همین دلیل کارشناسان هدایت تحصیلی در مرحله اول و مدیران و معاونان مدارس در مرحله دوم (ثبت نام) دچار معضلاتی شدند.

وی با اشاره به اینکه فرایند هدایت تحصیلی ابتدا استعداد و رغبت دانش‌آموزان و سپس نیاز و ظرفیت کشور را مورد توجه قرار می‌دهد، کارشناسان ما تلاش کردند با مد نظر قراردادن هر دو عامل و برآیند آنها هدایت تحصیلی را انجام دهند.

دهباشی بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلات در بحث هدایت تحصیلی، توجه زیاد خانواده‌ها به رشته‌های فنی مهندسی و پزشکی و دندانپزشکی است که به نظر می‌رسد لازم است برای خانواده‌ها جلسات مشاوره برگزار شود تا ضمن ایجاد شناخت کافی برای آنان، این بار روانی تمایل به برخی رشته‌ها کاهش یابد.

وی افزود: از سوی دیگر چون هدایت تحصیلی از یک بعد موضوعی درازمدت و اجتماعی-فرهنگی است، آموزش و پرورش خود یکی از مهمترین تاثیرگذاران بر فرهنگ و افکار عمومی جامعه است اما این مشکل نیز همانند بسیاری از مشکلات و مسائل آموزش و پرورش، تنها از سوی آموزش و پرورش قابل حل نخواهد بود و بدیهی است همراهی سایر نهادهای اجرایی مرتبط، معلمان، مشارکت خانواده ها، دانش آموزان و مشاوران را می‌طلبد.

این کارشناس برنامه‌ریزی درسی با بیان اینکه هدف در هدایت تحصیلی اجبار نیست، اظهارداشت: هدایت تحصیلی در واقع دارای رویکرد فرآیندی است یعنی هر سال مداخلات مشاوره‌ای در سه حوزه تحصیلی، شغلی و بهداشت و روان اتفاق می افتد که به صورت عمومی در برنامه درسی ملی باید به آن پرداخته شود و با به کارگیری مشارکت معلمان و مشاوران در امتداد سنجش و هدایت تحصیلی دانش آموزان می توان در ایجاد شناخت و آگاهی دانش آموزان نسبت به رشته های تحصیلی را افزایش دهد تا هدایت تحصیلی به مسیری اجباری ختم نشود.

نمره، ملاک هدایت تحصیلی است

در عین حال عباس فرجی یکی دیگر از کارشناسان مشاوره نیز معتقد است که برخلاف سخنان مسئولان آموزش و پرورش که علاقه‌مندی دانش آموزان را در هدایت تحصیلی موثر می‌دانند، نمره و سوابق تحصیلی دانش آموزان ملاک است.

وی با اشاره به اینکه براساس الگوی نادرست آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی مشکلات بسیاری برای دانش آموزان ایجاد می شود، به خبرنگار ایرنا گفت: براساس شیوه نامه از ۱۰۰ امتیاز هدایت تحصیلی، ۳۵ درصد نمرات و عملکرد دانش آموز و ۶۵ درصد امتیازات مشاوره(آزمون رغبت، علاقه‌مندی، نظر والدین و نظر مشاور) است اما در اجرا علاقه‌مندی کنار گذاشته می‌شود و فقط نمره دانش آموزان در پایه های هفتم، هشتم و نهم به خصوص پایه نهم ملاک است.

وی افزود: دانش‌آموزان در آزمون رغبت و توانایی باید به بیش از ۶۰۰ سوال غیراستاندارد و بی‌ربط پاسخ دهند که تاثیری در انتخاب رشته آنان ندارد و برای آنان سوء تعبیر ایجاد می‌شود که چرا آزمون رغبت برگزار شده و علاقه‌مندی و نظر او را جویا می‌شوند.

فرجی بیان کرد: به نظر می‌رسد که آموزش و پرورش به صورت ساختارمند و نظام مند هدایت تحصیلی را مورد توجه قرار نمی‌دهد و تمام تمرکز بر این است که دانش آموز به پایه نهم برسد، آزمون صوری برگزار شود و براساس نمرات کسب شده اعلام شود که این دانش‌آموز به این رشته برود و دانش‌آموز دیگر به رشته دیگر برود در صورتی که از دوران ابتدایی باید به این موضوع توجه شود.

این کارشناس مشاوره گفت: مسئولان آموزش و پرورش معتقدند که هدایت تحصیلی از دوران ابتدایی آغاز شده اما این سوال مطرح می‌شود که کجا و چه زمانی؟ در پایه پنجم یا ششم؟، متاسفانه نیروی متخصص مشاور در این حوزه وجود ندارد و برای هدایت تحصیلی و انتخاب رشته آنان با سامانه همگام سرگرم شده و به مسیرهای انحرافی سوق داده می‌شوند.

وی با اشاره به نبود یک دستورالعمل اساسی و مدون برای هدایت تحصیلی دانش آموزان از دوران ابتدایی تا دانشگاه اظهارداشت: دانش آموزان اتوماتیک‌وار در بستر چنین فضای نامشخص و برنامه ریزی نشده‌ای با هر فشار و موجی به سوی یک رشته خاصی هدایت می‌شوند و این موج در حال حاضر در رشته علوم تجربی است.

فرجی عوامل اجتماعی، جایگاه پزشک در جامعه، نگاه تجاری والدین نسبت به این شغل و کسب درآمد بالا را در گرایش دانش‌آموزان به رشته علوم تجربی موثر دانست و گفت: براساس آمار قابل توجه استقبال داوطلبان کنکور سراسری از این رشته اگر مسئولان چاره‌ای نکنند، مشکلات بسیار بزرگتری از آن چیزی که هست، خواهیم داشت.

به عقیده این کارشناس مشاوره، برای کاهش فشار گرایش دانش‌آموزان به علوم تجربی باید ضمن تقویت و توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای، امکانات و جذابیت کافی برای این رشته‌ها فراهم شود.

وی افزود: دانش‌آموزان رشته ریاضی را به دلیل سخت‌بودن و ذهنیت والدین در بیکار ماندن فارغ‌التحصیلان این رشته انتخاب نمی‌کنند و اگر به همین شیب ادامه پیدا کند، ما بحران رشته مهندسی خواهیم داشت.

فرجی با بیان اینکه در شرایط حاضر آموزش و پرورش برای کاهش فشار علوم تجربی، دانش آموزان را ناخواسته به سمت رشته علوم انسانی سوق می‌دهد، اظهارداشت: در صورتی که این نهاد باید کار نظام‌مندی را برای هدایت تحصیلی داشته باشد و دانش‌آموزان را از همان دوران ابتدایی با مشاغل و حرف مختلف و با نیاز جامعه و هرم جمعیتی آشنا کند.

این کارشناس مشاوره گفت: برخلاف دهه ۶۰ که با بحران اشتغال مواجه بودیم در حال حاضر با توجه به هرم جمعیتی، نرخ بیکاری نسل امروز نسبت به نسل گذشته بسیار پایین‌تر است و در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، بحران بازنشستگی خواهیم داشت و اگر دانش‌آموزان براساس علاقه و استعدادشان انتخاب رشته کنند، بسیار موفق خواهند بود و وارد بازار گار خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در هدایت تحصیلی نظم منطقی وجود ندارد، افزود: از قبل ظرفیت‌هایی برای رشته‌های مختلف تعریف شده و از طرف دیگر بر اساس سوابق و عملکرد تحصیلی امتیازات «الف» تا «د» به دانش آموزان داده می‌شود تا رشته‌های مورد نظر را انتخاب کنند؛ به عنوان مثال دانش آموزی تمام نمراتش ۱۹ و ۲۰ و تقاضای انتخاب رشته علوم تجربی دارد اما در برگه هدایت تحصیلی او برای این رشته اولویت «ج» داده شده است.

فرجی اظهارداشت: با توجه به ظرفیت‌هایی که برای رشته‌های تحصیلی و مدارس دولتی تعیین شده، دانش‌آموزانی که امتیازات لازم را برای رشته مورد نظر کسب نکردند و اصرار بر تحصیل در این رشته دارند به مدارس غیردولتی سوق پیدا می‌کنند و این مدارس خارج از قانون عمل می کنند و اولویت‌های الف تا د برای آنها مطرح نیست و کافی است که دانش‌آموزان برای رشته‌های مختلف نمره‌ای کسب کرده باشند.

این کارشناس مشاوره گفت: به عنوان مثال من دانش‌آموزی را که متقاضی انتخاب رشته علوم تجربی است، براساس شرایط جامعه، آمار شرکت‌کنندگان در کنکور و نمراتش از انتخاب این رشته منصرف می‌کنم اما در مقابل مدرسه غیردولتی اعلام می‌کند که با نمرات بسیار پایین و شرکت در آزمون تعیین رشته مجدد او را در رشته علوم تجربی ثبت نام می‌کند در این شرایط مطرح می‌شود که مشاور دروغ گفته و فاجعه بارتر این است که دانش آموز اصلا امتیاز رشته تجربی را کسب نکرده است.

وی افزود: این روند تبعیض آموزشی را در پی خواهد داشت و خانواده‌ها گمان می‌کنند که چون وضعیت مالی مناسبی ندارند، فرزندانشان نمی‌توانند در رشته علوم تجربی تحصیل کنند در صورتی که برخی دیگر وضعیت مالی مناسب‌تری دارند و نمرات فرزندشان پایین است، می‌توانند در این رشته تحصیل کنند.

فرجی تاکید کرد: آموزش و پرورش وقتی قانونی را وضع می‌کند، این قانون باید برای همه مدارس دولتی و غیردولتی عمومیت داشته باشد و نمی توان قانونی را وضع کنیم که فقط برای طیف خاص و مدارسی خاص باشد و نباید چند صدایی نداشته باشیم.

این کارشناس مشاوره گفت: اصل مهم هدایت تحصیلی اقناع‌ کردن اولیا و دانش آموزان است و متاسفانه شیوه آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی قانع‌کننده نیست و من مشاور با توجه به شرایط موجود با هر روشی مجبور هستم که جلو گرایش به رشته تجربی را بگیرم، چون می‌دانم واقعا فاجعه است. اولیا و دانش‌آموزان اگر نتوانند از لحاظ فکری، روانی و با سند و مدرک قبول کنند، گمان می‌کنند که مشاور فرزندشان را مجبور کرده تا رشته‌ای را انتخاب کند.

 تاثیر تغییر رشته

این کارشناس مشاوره با بیان اینکه ۲ سال گذشته براساس آمارها (‌در کشور)‌ ۱۰ هزار دانش آموز تغییر رشته دادند، اظهارداشت: حتی در روند هدایت تحصیلی به دانش آموزان پایه نهم گفته می‌شود که رشته ریاضی انتخاب و در کنکور در رشته تجربی ثبت نام کنند، در کنکور حجم دیگری به این ترافیک اضافه می‌شود، نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و آموزش و پرورش با مشکلات بسیاری مواجه می‌شود.

فرجی گفت: همچنین اغلب دانش‌آموزانی که تغییر رشته می‌دهند، سرخورده می‌شوند و از لحاظ روحی و روانی آسیب می‌بینند و گمان می‌کنند که به رشته تجربی که علاقه‌مند بودند نتوانستند موفق شوند.

گزارش از معصومه جوان معبودی

یکشنبه, 24 شهریور 1398 16:44
مهدی مرادمند، جوان 19 ساله اصفهانی از كودكی عاشق چوب بوده و دركارگاه پدری‌اش وسایل چوبی می‌ساخته. همین عشق به چوب او را راهی هنرستان فنی و حرفه‌ای و بعد هم دانشگاه فنی كرده، مسیری كه آسان نبود و دست‌انداز داشت، ولی با همت و تلاش طی شد. مرادمند حالا عضو تیم ملی مهارت ایران در رشته كابینت‌سازی است، همان صنایع چوب خودمان كه قادر است اجسامی زیبا و نفیس خلق كند، ولی در كشورمان به قدری ناشناخته مانده كه خیلی‌ها فكر می‌كنند كابینت همان است كه در آشپزخانه‌ها می‌بینند. نام تیم ملی مهارت ایران را هم خیلی‌ها نشنیده‌اند، اعضایش را نیز تقریبا هیچ‌کس نمی‌شناسد. این مشكل، مهدی مرادمند را كه یك ملی‌پوش است آزار می‌دهد، نه كه تقصیر مردم باشد، مشكل انزوای رشته‌های فنی و مهارتی در كشور است، رشته‌هایی كه هنوز كه هنوز است قربانی رشته‌های دهان پركن می‌شوند. مرادمند اما می‌گوید در دنیا وضع طور دیگری است. می‌گوید در جهان پیشرفته به قدری به رشته‌های مهارتی بها می‌دهند كه افراد نیازی ندارند مثل ما دنبال چند رشته مهندسی و پزشكی باشند. این عضو تیم ملی مهارت كشور تازه از مسابقات جهانی كازان روسیه برگشته و این روزها دارد خودش را برای مسابقات مهارت اوراسیا آماده می‌كند و چون همه چیز را از نزدیك دیده، حرف‌هایش قابل تامل است به‌خصوص چیزهایی كه درباره رفتار ژاپنی‌ها با نیروهای ماهرشان می‌گوید.
 شما عضو تیم ملی مهارت ایران در رشته كابینت‌سازی هستید. چرا این رشته ؟ آیا انتخابش آگاهانه بود؟
بله كاملا. پدر و پدربزرگم هر دو در این حرفه بوده‌اند و من هم از بچگی در كارگاه آنها مشغول بودم. به این رشته، هم علاقه‌مندم و هم می‌گویند درآن استعداد دارم.
درس این رشته را هم خوانده‌اید؟
بله، هم در مدرسه و هم در دانشگاه رشته صنایع چوب خوانده‌ام. صنایع چوب جزو رشته‌های فنی و حرفه‌ای است.
دانش‌آموز درسخوانی بودید؟
آن‌قدر درسخوان بودم كه اولویت اولم برای انتخاب رشته را ریاضی فیزیك تعیین كرده بودند و اولویت دوم را علوم تجربی. فنی و حرفه‌ای هم اولویت چهارمم بود كه چون به آن علاقه داشتم، انتخابش كردم.
این سؤال را به این علت پرسیدم كه در افكارعمومی كسی كه به سمت رشته‌های فنی و مهارتی می‌رود حتما از نظر تحصیلی ضعیف است.
این تفكر اشتباهی است و لزوما این‌طور نیست.
برای انتخاب رشته صنایع چوب كسی مانع شما نشد؟
مسؤولان مدرسه می‌گفتند باید ریاضی بخوانم و مادرم هم دوست داشت من پزشك یا مهندس شوم، ولی با پدرم كه مشورت كردم به این نتیجه رسیدم بهتر است سراغ چیزی بروم كه به آن علاقه دارم، نه دنبال كاری كه اسم بزرگی دارد.
رشته صنایع چوب دقیقا چیست؟
این رشته چند بخش مختلف دارد كه فقط یك بخش آن كه كابینت‌سازی و كار با ام‌دی‌اف است در ایران شناخته شده. در رشته صنایع چوب همه سازه‌هایی كه ساخته می‌شود از صفر تا صد با چوب است. در طرح‌هایی كه در مسابقات جهانی باید بسازیم نیز هیچ‌گونه اتصال از طریق پیچ یا میخ وجود ندارد و همه قطعات به صورت نر و مادگی و با اتصالات چوبی به هم وصل می‌شود.
پس چرا به رشته شما كابینت‌سازی می‌گویند؟
منظور خارجی‌ها از كابینت آن چیزی نیست كه در آشپزخانه نصب می‌شود، بلكه آنها به هر سازه چوبی كه كشو داشته یا شكلی مثل میز تحریر یا دراور داشته باشد، كابینت می‌گویند.
به این ترتیب رشته تحصیلی شما با آن چیزی كه در بازار ایران وجود دارد بسیار متفاوت است.
بله، كاری كه ما می‌كنیم هیچ ربطی به بازار ندارد ضمن این كه ساخت سازه‌ها با چوب، كار بسیار پرهزینه‌ای است و انجامش در ایران نمی‌صرفد. ولی برعكس در كشورهای خارجی همه از چوب استفاده می‌كنند و ام‌دی‌اف در آنها اصلا كاربرد ندارد.
طرحی كه در مسابقات جهانی روسیه انجام دادید نیز براساس همین تعریف جهانی از كابینت بود؟
بله، ما در 22 ساعت و طی چهار روز سازه‌ای چوبی ساختیم كه هیچ‌گونه اتصالات فلزی نداشت.
برای این مسابقات چقدر تمرین كردید؟
دو سال.
شما چطور ملی‌‌پوش تیم مهارت ایران شدید؟
چند نفر بودیم كه سه بار در رشته صنایع چوب در اصفهان با هم مسابقه دادیم و من اول شدم. بعد از چند ماه تمرین تخصصی در مسابقه كشوری شركت كردم و بین 16 نفر اول شدم. شش نفر باقیمانده دوباره با هم مسابقه دادیم كه من اول شدم و جزو سه نفر برتر كشور قرار گرفتم. بین سه نفر باز هم مسابقه برگزار شد و من اول و عضو تیم ملی مهارت ایران شدم.
حتما می‌دانید كه بیشتر مردم كشور اصلا خبر ندارند ما تیم ملی مهارت داریم و اشخاص كمی هم اعضای این تیم را می‌شناسند. چه حسی نسبت به این وضعیت دارید؟
حس خیلی بد. همان‌طور كه مردم تیم والیبال و اعضایش را می‌شناسند ای كاش ما را هم می‌شناختند. ورزشكاران مدال‌آور از سربازی معاف می‌شوند، اما اعضای تیم ملی مهارت ایران بعد از مدال‌آوری هیچ اتفاقی برایشان نمی‌افتد. مسابقه مهارت یك مسابقه جهانی در سطح بسیار بالاست، اما حتی اگر ما در آن موفق شویم هیچ مزیتی برایمان ایجاد نمی‌شود. در روسیه شخص پوتین، مسؤول برگزاری مسابقات است و در كشورهای دیگر روسای جمهور و وزرا. همین به مسابقات جهانی مهارت اعتبار می‌دهد، اما در ایران مسؤول مسابقات سمت بالایی ندارد و این باعث می‌شود قدرت مانور نداشته باشد و نتواند برای اعضای تیم امتیازی بگیرد. قطعا اگر مسؤول مسابقات سمت بالایی داشته باشد راحت‌تر می‌تواند مزیت‌های بهتری برای بچه‌ها بگیرد.
شما دنبال چه مزیت‌هایی هستید؟
ما هیچ دلخوشی نداریم كه به خود بگوییم اگر مدال گرفتیم و به كشور برگشتیم فلان اتفاق خوب برایمان می‌افتد. حتی برخی هزینه‌ها را از جیب خودمان می‌دهیم.
چه هزینه‌هایی؟
ما برای اعزام به مسابقات یك دست لباس كار خوب و باكیفیت كه راحت باشد می‌خواستیم، اما به ما گفتند فقط300 هزار تومان برای لباس ما هزینه خواهد شد. كفش‌های ایمنی در نظر گرفته شده برای ما هم كیفیت نداشت، بنابراین من از جیب خودم پنج میلیون تومان لباس كار خریدم. از این نوع مسائل زیاد است.
در مورد مواد اولیه برای تمرین كه مشكل نداشتید؟
در مرحله تمرینات استانی بعضی كاستی‌ها وجود داشت كه ما با هزینه خودمان تامین كردیم، ولی وقتی وارد تیم ملی شدم همه چیز از نظر امكانات و تجهیزات مهیا بود.
در مسابقات كازان روسیه مهم‌ترین رقبای شما كدام كشورها بودند؟
سوئیس، لهستان، انگلیس، برزیل، روسیه، چین و كره‌جنوبی در رشته صنایع چوب بسیار قوی هستند.
یعنی عمدتا كشورهای پیشرفته رقیب شما بودند.
رشته ما به تجهیزات و فناوری بسیار وابسته است و هر قدر تجهیزات حرفه‌ای‌تر باشد محصول قوی‌تر و باكیفیت‌تر می‌شود و چون كشورهای پیشرفته تجهیزات خوبی دارند در عرصه بین‌المللی قوی نیز ظاهر می‌شوند.
این كه كشورهای پیشرفته عمده رقیب ایران هستند این معنی را می‌دهد كه كشورهای توسعه‌یافته واقعا و در عمل به مهارت‌آموزی بها می‌دهند، در حالی كه ما بیشتر از عمل، شعار می‌دهیم. درست است؟
دقیقا همین‌طور است. در ژاپن كسی كه عضو تیم ملی مهارت است به مدت چهار تا پنج سال استخدام می‌شود و حقوقی می‌گیرد كه هیچ شركت یا كارخانه‌ای در این كشور آن را پرداخت نمی‌كند و در نتیجه عضو تیم ملی به خاطر پول وسوسه نمی‌شود. به این ترتیب این فرد هم شغل دارد، هم درآمد و هم در جایی كه استخدام شده با بهترین تجهیزات با خیال آسوده تمرین می‌كند. اعضای تیم ملی مهارت ژاپن وقتی از مسابقات جهانی با دست پر برمی‌گردند نیز هیچ شركتی حق ندارد آنها را استخدام نكند، پس شغل‌شان تضمین شده است. همچنین دولت ژاپن پس از مسابقات به اینها پاداشی بزرگ می‌دهد كه با آن می‌توانند برای خودشان كسب و كاری راه بیندازند و كارآفرینی كنند. حتی كشور كوچك امارات كه مشكل نیروی انسانی دارد نیروهای ماهر را از خارج به داخل می‌آورد و بهترین مربیان جهان را برایشان می‌گیرد تا تیم ملی مهارت خوبی را عازم مسابقات كنند و به این ترتیب كارهای مهارتی در كشورشان توسعه یابد، اما هیچ‌كدام از این اتفاقات در كشور ما رخ نمی‌دهد.
 خبر دارید مدال‌آوران دوره قبل كشورمان چه‌سرنوشتی پیدا كردند؟
آنهایی كه مدال آوردند هیچ‌كدام در ایران نیستند، ولی كسانی كه به مسابقات رفتند و مدال نیاوردند یا به كشورهای خارجی رفته‌اند یا در ایران هستند و هیچ اتفاقی برایشان نیفتاده. عضو تیم ملی مهارت بودن هیچ مزیتی ندارد. الان مشكل مهم ما سربازی است. اگر دوسالی كه برای مسابقات تمرین كردیم معادل خدمت سربازی قرار می‌گرفت خیلی خوب بود.
كسانی كه از ایران رفتند آیا از آنها دعوت شد یا به میل‌خودشان  رفتند؟
در مسابقات جهانی مهارت‌، حامیان‌مالی بزرگ و كوچك زیادی حضور دارند كه هدف همه‌شان جذب بهترین نیروهای جهان برای شركت‌های متبوعشان است. این شركت‌ها برای جذب نیروهای ماهر و متخصص هزینه‌های زیادی می‌كنند، چون می‌دانند این نیروی انسانی ماهر است كه برایشان تولید پول و ثروت می‌كند.
شما به عنوان یك كابینت‌ساز ماهر به رفتن از ایران فكر می‌كنید؟
چون پدر من همین شغل را دارد و خودم هم در این حوزه كار می‌كنم دوست دارم در كارگاه خودمان باشم و آن را توسعه دهم و برای كشورم كاری انجام دهم و قدمی برای ایجاد شغلم بردارم، اما اگر به مرحله‌ای برسم كه ببینم نمی‌توانم اینجا به خواسته‌هایم برسم شاید به رفتن فكر كنم.
 
 
منبع روزنامه جام جم مورخ 24 شهریور 98
یکشنبه, 24 شهریور 1398 16:38

اشکان خسروپور ـ خبرنگار

«مدال‌آوران مسابقه جهانی مهارت -مسابقه‌ای که در دنیا هم‌سطح جام جهانی یا المپیک دانسته می‌شود- در ایران نخبه به‌حساب نمی‌آیند»؛ این را سه نفری می‌گویند که امسال در بخش‌های فناورانه این مسابقه مدال‌های نقره، برنز و نشان افتخار به‌دست آورده‌اند. پارسا یوسفی، برنده مدال نقره در زمینه رشته مدیریت سیستم‌های تحت شبکه، مهیار جباری، برنده مدال برنز رشته راهکارهای نرم‌افزاری برای تجارت و حسین مکتوبیان، دارنده نشان افتخار در حوزه فناوری‌های وب هرکدام فقط 22سال دارند. از 15-16سالگی، کمی قبل‌تر یا بعدتر شروع به آموختن این مهارت‌ها کرده‌اند. گفت‌وگو با آنها، کمی بعد از مراسمی انجام شد که سرپرست یکی از بخش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای در یکی از شرکت‌های حوزه خدمات ابری از آنها تجلیل کرد. گفت‌وگو با مدال‌آوران مهارت درباره همه‌چیز است؛ از داستان رسیدن آنها به این مسابقات و نوع مهارتی که کسب کرده‌اند تا برنامه‌هایشان برای آینده و آنچه در ذهن‌شان از چشم‌انداز 0‌3سالگی ترسیم کرده‌اند.
مسابقات جهانی، ‌از صفر تا صد
مسابقات ملی مهارت یا آنطور که در جهان رایج شده، World Skills competitions برنامه‌ای است که از سال 1954(1333)‌ با تأکید بر اهمیت مهارت در جهان برگزار شد. این مسابقات هر دو سال یک‌بار افراد ماهر از 63کشور عضو را دور هم جمع می‌کند تا مهارت‌هایشان را که پشتوانه تئوری هم دارد، ‌در بوته آزمایش بگذارند. امسال چهل و‌پنجمین دوره این مسابقه در شهر کازان روسیه برگزار شد و 1350نفر در آن شرکت کردند. در این مسابقه، به هرکس بنا به رشته‌ای که دارد، ‌یک پروژه از پیش تعیین شده داده می‌شود که مشکلی در داخل آن گنجانده شده است. کار شرکت‌کننده، مطالعه پروژه، ‌درک مشکل و پیدا کردن راه‌حل برای آن است. هرچند مسابقه روی آچار به‌دست‌بودن مانور می‌دهد، اما برای اینکه بتوانید امتیاز لازم را به‌دست بیاورید، باید تئوری‌تان خوب باشد. داوران مسابقه از کارشناسانی هستند که همراه تیم‌ها به مسابقات اعزام شده‌اند. در نهایت، هرکس در این مسابقه امتیاز بالای 700 را به‌دست بیاورد، مدال‌آور محسوب می‌شود.


راه ورود به مسابقات جهانی

متولی این مسابقه‌ها سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است. از آموزش تا رتبه‌بندی، برگزاری اردوی آمادگی و بعدتر اعزام افراد علاقه‌مند از همین کانال صورت می‌گیرد.
کسانی که بخواهند در این مسابقات جهانی شرکت کنند، معمولا از 17-18سالگی یا زودتر روند آموزش را شروع می‌کنند و بعد از برنده شدن در مسابقات شهرستانی، ‌استانی و ملی، ‌درصورت به‌دست آوردن حد نصاب می‌توانند در برنامه جهانی شرکت کنند.
این مسابقه در زمینه‌های مختلفی از کابینت‌سازی و طلاسازی تا رشته‌های آی‌تی برگزار می‌شود و هرسال ایران از شرکت‌کنندگان آن است. اینطور که شرکت‌کنندگان حوزه آی‌تی به همشهری می‌گویند، معمولا 3 تا 4 سال طول می‌کشد تا یک نفر بتواند بعد از باخت‌های متعدد از مرحله نهایی گذر کند.
در نهایت نیز هر نفر فقط یک‌بار در عمرش امکان شرکت در این برنامه را به‌عنوان رقیب خواهد داشت.

مناسب برای کَل‌کَل
شرکت در این مسابقات و البته، مدال آوردن در آن مسئله خیلی مهمی در دنیا به‌حساب می‌آید؛‌ آن‌قدر مهم که امسال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در برنامه‌ها حاضر بود، رسانه‌های جهان روند برنامه‌ها را به‌صورت زنده پوشش می‌دادند و تحلیل‌های مفصلی هم درباره سطح مسابقات، تعداد شرکت‌کنندگان ارائه شد. در سوی دیگر، صاحبان کمپانی‌های بزرگ و کوچک جهان با پیشنهادهای کاری‌شان چشم به راه نتایج نهایی بودند تا مغزهای دست‌به آچار‌ را با پیشنهادهای کاری وسوسه‌کننده شکار کنند. به قول پارسا یوسفی، «سرپرست ارشدمان گفت شما به ویروس ورلد اسکیلز مبتلا شده‌اید که درمان خاصی هم ندارد». بچه‌ها می‌گویند، فارغ از اینکه مدال بیاورند یا نه، همین که می‌توانند آدم‌های جدید را ببینند و با مهارت‌های خاص و تازه آشنا شوند، برایشان جذابیت دارد. پارسا می‌گوید:«محیطش آن‌قدر جالب بود که دوست دارم در مسابقات بعدی که سال 2021 برگزار می‌شود، حضور داشته باشم؛‌ هرچند نمی‌توانم در هیچ رقابتی شرکت کنم».

نگاه ایران به رقابت جهانی
چگونگی آمادگی برای مسابقات در هر کشوری متفاوت است. اینطور که بچه‌ها از شنیده‌هایشان می‌گویند، در کره‌جنوبی کسانی که رتبه آورده باشند را 2 سال در اردوگاه آموزش می‌دهند و حقوق خوبی برایشان درنظر می‌گیرند. اگر کسی در مسابقه مدال بیاورد، برایش خودرو و خانه تهیه می‌کنند. در ایران طبق تجربه بچه‌ها، برندینگ و تبلیغات خوبی دراین‌باره صورت نگرفته است. این مسابقات کمتر برای دیگران شناخته‌شده است و در رزومه هم چندان آن را جدی نمی‌گیرند. بحث رقابت آنچنان در میان بعضی کشورها جدی است که حتی شیوه رقابت‌ و نوع امتیاز گرفتن‌شان هم فوت و فن‌های خاص خودش را دارد.
پارسا یوسفی می‌گوید: «چینی‌ها مشهور هستند که با صفحه‌کلیدهای مکانیکی‌شان اعصاب دیگران را به هم می‌ریزند. فکرش را بکنید در مسابقه حساس چهار ساعته که باید تمرکز کاملی روی کارتان داشته باشید، ‌چند نفر در نزدیکی‌تان صدای تق و توق دربیاورند».می‌خواستند از مدرسه اخراجم کنند!

پارسا یوسفی

 22ساله
 متولد: هرمزگان
مدال: نقره مدیریت سیستم‌های تحت شبکه

چه کار کرده‌ام؟
سناریویی که باید حل کنیم، براساس مشکلی واقعی است که ممکن است در سیستم‌های انفورماتیک یک کمپانی رخ بدهد. کار ما پی بردن به این مشکلات و حل آنهاست. بخش‌های دیگری مثل پیدا کردن و حل مشکل شبکه نیز داریم. برای اینکه چنین کاری قابل انجام باشد باید فرد در زمینه فعالیت‌های اجرایی شبکه و مشکل‌یابی در برنامه‌های تحت لینوکس، مایکروسافت و سیسکو اطلاعات دقیقی داشته باشد.

چقدر می‌ارزم؟
 اگر فرض کنیم که برای هرکدام از این بخش‌ها دو نفر (یکی برای کار اجرایی و دیگری برای رفع اشکال) ‌نیاز است، ‌یعنی من باید مهارت 6نفر را بلد باشد. اگر بخواهیم از نظر ریالی ارزشگذاری کنیم، هرکدام از افراد در این حوزه حدود 10-15میلیون تومان در ‌ماه حقوق می‌گیرند.

اولین تجربه کامپیوتری
کامپیوتر یک غول دوست‌داشتنی بود. گمانم ده ساله بودم که پایش نشستم. یکی دو سال بعد در حوزه شبکه – کاری که الان در آن هستم- آموختن را شروع کردم.

شرط معدل با جنس کار سازگار نیست
زمانی که در دبیرستان تیزهوشان بودم، آن‌قدر نمره‌هایم بد بود که می‌خواستند اخراجم کنند. درگیر مسابقات جهانی شده بودم و راستش، درسم – دست‌کم در عمومی‌ها و ریاضی- فیزیک آن‌قدرها بد نبود. اما می‌گفتند چرا خوب تست نمی‌زنی. الان هم برای خیلی‌ها حتی در سطح بنیاد نخبگان اینکه معدل بالای 17داشته باشی مزیت مهم‌تری است تا اینکه در مسابقات مدال بیاوری. غافل از اینکه شرط معدل با جنس کار ما سازگار نیست.

دوست دارم بمانم
در رشته‌ای که من مدال آورده‌ام، قبلا چند نفر دیگر هم شرایط مشابهی داشتند اما هیچ‌کدام در ایران نمانده‌اند. از نظر شخصیتی آدم پیش‌بر هستم؛ یعنی می‌خواهم درحالی‌که خودم جلو هستم، دیگران را هم  جلو ببرم. هنوز به آخر خط نرسیده‌ام که مجبور باشم از ایران بروم یا بخواهم این کار را بکنم. دوست دارم برای وطنم و کسانی که اینجا هستند، کاری بکنم. به‌نظرم، یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند از رفتن جلوگیری کند، ایجاد شفافیت بیشتر است. این تجربه را در شرکتمان داشته‌ایم و خیلی در رفتار افراد با هم و تعامل‌شان مؤثر بوده است.


 دانشگاه رفتن به‌خاطر سربازی نرفتن!

مهیار جباری

22ساله
محل تولد: کرج
مدال: برنز راهکارهای نرم‌افزاری برای تجارت

چه کار کرده‌ام؟
سناریویی که به من محول شده بود، ساخت یک نرم‌افزار حسابداری از صفر تا صد بود. این نرم‌افزار باید می‌توانست داده‌هایی را دریافت کرده و گزارش‌هایی را آماده و تنظیم کند. برای اجرای این برنامه 28ساعت زمان داشتم. از طراحی این برنامه تا اجرای خروجی نهایی، رفع اشکال احتمالی در سیستم و... همه با خودم بود و در تمام مدت، ‌مدام مشغول تایپ کردن بودم.

چقدر می‌ارزم؟
برای اینکه چنین کاری قابل انجام شدن باشد، باید دست‌کم 5نفر در حوزه‌های مختلفی مثل مدیر پروژه، توسعه‌دهنده «بک‌اند»، توسعه‌دهنده «فرانت‌اند» و... مشغول کار شوند که حقوق هرکدام در پایین‌ترین سطح 5-6میلیون تومان در‌ماه است. اجرت ساخت یک نرم‌افزار حداقلی (اگر یک نفر آن را بنویسد) ‌دست‌کم 20تا 30میلیون تومان است.

اولین تجربه کامپیوتری
هفت سالم که بود می‌خواستند لوزه‌ام را عمل کنند و من مقاومت می‌کردم. دست‌آخر گفتند اگر بگذاری عمل کنیم، برایت کامپیوتر می‌خریم. همینطور هم شد. در روزهای اول طبعا کار عجیبی با کامپیوتر نمی‌کردم و اوج شاهکارم، نقاشی کردن بود. اما همان هم 10ساعتی وقتم را می‌گرفت. بعدتر تدوین فیلم یاد گرفتم و فتوشاپ کردم. از ده سالگی وارد فضای برنامه‌نویسی شدم.

دانشگاه می‌روم که سربازی نروم
ترم 11رشته نرم‌افزار هستم و صادقانه بگویم، فقط به‌خاطر فرار از سربازی دانشگاه می‌روم وگرنه دانشگاه در زندگی‌ام تأثیر منفی گذاشته‌ است. چون چیزی که در آنجا آموزش داده می‌شوم را بلدم، ‌ساختارش هم عمدتا قدیمی است و چیزی به آدم اضافه نمی‌کند. دانشگاه وقتی خوب است که مسیر زندگی‌تان را مشخص کند. برای من که از 14سالگی مسیرم مشخص بوده و تغییری نکرده، دانشگاه کاربردی ندارد.

تصمیم گرفتم بروم
همان زمانی که از مسابقات روسیه برگشتم، تصمیم گرفتم از ایران بروم. وقتی به جایی می‌روی و برمی‌گردی، می‌فهمی دنیا بزرگ‌تر از این حرف‌هاست. ما همه دوست داریم پیشرفت کنیم و به‌نظرم در کشورهای دیگر راحت‌تر و بهتر می‌شود جلو رفت. من الان خیلی زحمت می‌کشم اما تجربه‌ام می‌گوید، اگر همین زحمت را در جای دیگری بکشم، آینده بهتری دارد. در ایران به اینکه مهارت داشته باشی، اهمیت نمی‌دهند. از همین مسابقات که برگشتم، از 4 کشور پیشنهاد کار داشتم، ‌از ایران هیچ. همین‌ها آدم را کسل می‌کند؛ اینکه می‌دانی کسی دنبالت نیست و اصلا کشف کردن استعدادهایی شبیه تو برایش اهمیت ندارد. من مطمئن هستم، دست‌کم 100نفر دیگر بهتر از من در ایران وجود دارند اما کشف نشده‌اند، چون ساختاری برای کشف و پرورش‌شان وجود ندارد. اینجا معدل آوردن و تست زدن را تشویق می‌کنند.با استادهای دانشگاه بحثم می‌شود!

حسین مکتوبیان 22ساله
متولد: اصفهان
مدالیون افتخار فناوری‌های وب

چه کار کرده‌ام؟
برای رشته ما یک پروژه در 7 ماژول طراحی کرده بودند. در نهایت باید یک سایت کوچک طراحی کرده و می‌ساختیم که بتواند محصولی که طراحی شده بود را بفروشد؛ چیزی شبیه یک فروشگاه اینترنتی کوچک با رابط کاربری، ‌پنل مدیریتی و تمام جزئیاتش.

چقدر می‌ارزم؟
در پروژه ساخت و طراحی یک وب‌سایت کارشناسان مختلفی باید همزمان کار کنند که تعدادشان دست‌کم به 5نفر می‌رسد. اگر فرض کنیم هر نفر در ساده‌ترین حالت 6میلیون تومان حقوق بگیرد، یعنی من 30میلیون تومان می‌ارزم. البته این از اجرت ساخت سایت جداست.

اولین تجربه کامپیوتری
چون پدرم حسابدار بود از چهار سالگی با رایانه آشنا بودم، اما معمولا با آن بازی می‌کردم. اینترنت که آمد همه‌چیز متفاوت شد. 12سالم بود که یک وبلاگ راه‌اندازی کردم. به‌نظرم رسید بهتر است وبلاگ اختصاصی خودم را داشته باشم. به همین‌خاطر رفتم سراغ یاد گرفتن طراحی وب و تمام ملزومات آن. تا در نهایت به اینجا رسیدم.

استاد می‌گوید، کلاس را خودت بچرخان
صرفا به این دلیل دانشگاه رفته‌ام که سربازی نروم. صادقانه بگویم، اگر کارت معافیت یا پایان خدمت دستم بود، اصلا دانشگاه نمی‌رفتم. همین الان هم با استادها سر مباحث تخصصی بحثم می‌شود. مدتی قبل سر یکی از اصول کدنویسی با هم بحث کردیم و دست آخر به‌نظر می‌رسید استاد حرفم را قبول کرده است. بارها پیش آمده که استاد کاری داشته و گفته، فلانی خودت کلاس را بچرخان. یعنی احتمالا تصور کرده من به اندازه او اطلاعات فنی دارم و می‌توانم بچه‌ها را قانع کنم.

می‌روم تا یاد بگیرم
اینجا چیزی برای یاد گرفتن وجود ندارد. از همان زمانی که رشته تحصیلی‌ام را انتخاب کرده بودم، می‌خواستم بروم. احساس می‌کنم آنجا فضا برای پیشرفت بیشتر است و البته، منبع یادگیری هم خیلی راحت‌تر برای آدم فراهم است. انصاف نیست که به‌خاطر بعضی شرایط خاص از بقیه عقب بمانیم و آن‌چیزی که برای دیگران روال عادی زندگی‌ است، برای ما ‌رؤیا باشد.

جمعه, 25 مرداد 1398 22:21

دستور العمل اجرایی پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات کمکهای فنی و اعتباری به آموزشگاههای آزاد فنی وحرفه ای

به منظور توسعه و گسترش فعالیت ها و ارتقا کیفی خدمات در آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد از طریق ارائه تسهیلات مالی کم بهره جهت تکمیل یا توسعه فضای آموزشی و با عنایت به قرارداد عاملیت صندوق کارآفرینی امید به شماره 98/4374 مورخ 28 خرداد بدینوسیله دستور العمل اجرایی اعطای تسهیلات به آموزشگاههای آزاد تابعه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ابلاغ میگردد.
این همکاری توسط صندوق کارآفرینی امید،و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور(دفتر آموزشگاههای آزاد و مشارکت های مردمی )صورت پذیرفته است
جهت اطلاع از ضوابط و شرایط تسهیلات فایل زیر را دریافت کنید.

از اینجا دانلود کنید

دوشنبه, 21 مرداد 1398 12:48

بدون شک ،مهارت آموزی آن هم از نوع حرفه ای اش کسب و کاری پرهزینه است.به این دلایل
1-به محیط واقعی کار نزدیک است،محیطی که برای فعالیت نیازمند سرمایه است.
2-تجهیزاتش مستهلک خواهد شد به دلیل گذر زمان،فرسودگی،تمرینات کارآموزان
3-نیازمند به بروز بودن و تطالبق با بازار کار دارد.
4-سطح انتظار آموختن در مهارت بیش از آموزشهای رسمی و آکادمی است.
5-سطح انتظار بازار از کارآموزان ماهر بالااست،یعنی مراکز آموزشی بایستی اصلی ترین شایستگی ها را برای فراهم شدن فرصت شغلی برای فناورنشان فراهم کنند.
6-اساتید خبره مهارت آموزی هم برای آموزششان دستمزد بالایی را مطالبه میکنند.
7-و نکته ای که امروز میخواهیم به آن اشاره کنیم اگر میخواهیم طعم لذت آموختن را افزایش ،رضایت مشتری را بالا و میزان تاثیرگذاری آموزشهایمان را ماندگار کنیم نیازمند تجهیزات آموزشی و فناری های نوین در این حوزه هستیم.ما با یک قشر دانش آموز،نوجوان و جوان سر و کار داریم،جامعه ای که تکنولوژی و تغییرات پرشتاب فناوری را دیده ،جامعه که نمیتوان با قطعات مستهاک ،قدیمی و بی آراسته او را به آموختن دعوت کرد او میخواهد بیاموزد اما نه با موتورهای دهه 60 و 70 نه با محتواهایی که برای 20 سال پیش مناسب است و امروز صرفا نوستالژی است.اگر این تغییرات را در مدل آموزشهایمان ایجاد نکنیم منتظر شکست باشیم.
اما صنایع و تجهیزات آموزشی چیست؟
ابزارآلات،شبیه سازها و تکنولوژی هایی که بتواند دنیای واقعی را آراسته برای آموختن در فضاهای آموزشی فراهم کند تجهیزات آموزشی است.این تجهیزات با هدف یادگیری،کسب تجربه و پژوهش در حوزه آموختن تولید میگردد.
به عنوان مثال شاید شما یک مرکز آموزشی هستید که دوره های صنایع خودرو را برگزار میکنید شایسته نیست یک خودرو کامل را در مرکز آموزشی تان قرار دهید .چون گران است،فضای زیادی اشتغال میکند ،دسترسی به محتویات و نگاه سمعی و بصری به قطعاتش را ندارد .و اصلا مناسب برای آموزش نیست.در حالیکه اگر شما یک استند خودرو را خریداری کنید اوضاع کاملا متفاوت خواهد شد.چون فضای کمتری اشغال میکند،عریان است یعنی دسترسی به قطعات را فراهم میکند ، آراسته است و محیط آموزشتان را آلوده نمیکند.
خرید تجهیزات و شبیه سازهای آموزشی قطعا تاثیرات بزرگی را در جذب ، رضایت مشتری و پرورش فناوران با دانش روز را فراهم خواهد کرد اما یک نکته چگونه میتوان این تجهیزات را تهیه نمود ،هستند در ایران تولید کنندگان بومی صنایع آموزشی که این تجهیزات را به سفارش ما تولید میکنند بد نیست TVTO ابتدا آنها شناسایی و از سوی دیگر با امکان دریافت تخفیفات و تسهیلات از بانکها و یا فراهم شدن تقسیط خرید این تجهیزات از شرکت های تولید کننده مراکز و شرکای حرفه ای بخش خصوصی اش را مجهز کند .شاید حتی برخی از این تجهیزات عمر مفید بیش از 5 سال را داشته باشد و بتوان آن را اجاره به شرط تملیک کرد.حتی میتوان در هر استان یک مرکز را مجهز به این تجهیزات نمود و براساس یک تقویم آموزشی به درخواست کنندگانش اجاره داد.ما با تغغیرات پرشتاب در کسب و کار نیازمند بروزشدن منابع آموزشی مان هستیم .بیاییم اشتباهات و تعمداتی که در نظام آموزشی مدارس و دانشگاهها بر سر فرزندانمان تحمیل کردند ما دیگر تکرار نکنیم.TVTO بکرترین نقطه آموزش در ایران است.
منتظر ارسال نظرات ارزشمند شما هستیم.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه